Turecko na olympiádě | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
kód IOC | TUR | ||||||||
NOC |
Oficiální stránky tureckého olympijského výboru (tur.) |
||||||||
olympijské hry v Tokiu | |||||||||
Sportovci | 108 v 18 sportech | ||||||||
vlajkonoš |
Merve Tuncel , Berke Saka (zahájení) Busenaz Surmeneli (zakončení) |
||||||||
Medaile místo 35 |
|
||||||||
Účast na letních olympijských hrách | |||||||||
Účast na zimních olympijských hrách | |||||||||
Turecko se zúčastnilo Letních olympijských her 2020 v Tokiu , které byly původně naplánovány od 24. července do 9. srpna 2020, ale byly přeloženy z 23. července na 8. srpna 2021 kvůli pandemii COVID-19 [1] . Od oficiálního debutu země v roce 1908 se turečtí sportovci účastnili všech letních olympijských her , s výjimkou olympijských her v Antverpách v roce 1920, olympijských her v Los Angeles v roce 1932, které se konaly během Velké hospodářské krize a olympijských her v roce 1980 v Moskvě kvůli podpoře bojkot USA.
Na Letních olympijských hrách v roce 2020 bude soutěžit 108 tureckých sportovců, z toho 58 mužů a 50 žen:
veslování BadmintonDruh sportu | Muži | Ženy | Celkový |
---|---|---|---|
veslování | jeden | 0 | jeden |
Badminton | 0 | jeden | jeden |
Box | 3 | 3 | 6 |
Boj | 7 | 2 | 9 |
Cyklistika | 2 | 0 | 2 |
Volejbal | 0 | 12 | 12 |
Džudo | čtyři | 2 | 6 |
Karate | 3 | čtyři | 7 |
Atletika | 17 | osm | 25 |
Plachtění | čtyři | čtyři | osm |
Plavání | 6 | 5 | jedenáct |
Gymnastika | čtyři | jeden | 5 |
Moderní pětiboj | 0 | jeden | jeden |
Střílení | čtyři | 0 | čtyři |
Lukostřelba | jeden | jeden | 2 |
taekwondo | jeden | čtyři | 5 |
Vzpírání | jeden | jeden | 2 |
Oplocení | 0 | jeden | jeden |
Celkový | 58 | padesáti | 108 |
Veslařské závody se budou konat od 24. do 31. července 2020 v Sea Forest Rowing Canal v Tokijském zálivu . Několik nejlepších posádek z každého závodu postupuje do dalšího kola (v závislosti na disciplíně). V červnu 2017 MOV v rámci své politiky genderové rovnosti schválil rozhodnutí nahradit soutěž v mužské lehké čtyřce za ženské švihové čtyřky [2] . Poprvé v historii se vyrovnal počet disciplín pro muže a ženy v programu olympijského veslování.
Sportovci, kteří vypadnou v předkole, se dostávají do kvalifikačního závodu veslařských soutěží. Do finále A postupuje 6 nejsilnějších posádek, zbytek se utká o místa v repasážním finále BF.
Turecko získalo jedno místo ve veslování v soutěži dvouhry mužů. Stalo se tak na evropské olympijské kvalifikační regatě 2021 ve Varese [3] .
MužiSoutěž | Sportovci | Odbavení | kvalifikační jízda | Čtvrtfinále | semifinále | Finále | Konečné místo | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
přihlásit se | Čas | Místo | přihlásit se | Čas | Místo | přihlásit se | Čas | Místo | přihlásit se | Čas | Místo | Čas | Místo | |||
samotáři | Onat Kazakly | semifinále | Finále | |||||||||||||
Badmintonové soutěže na Letních olympijských hrách 2020 se budou konat od 24. července do 2. srpna 2021. Kvalifikace na olympijské hry 2020 v badmintonu probíhala na základě světového žebříčku Světové badmintonové federace (BWF) k 15. červnu 2021 [4] . Díky tomu dokázal turecký tým vyhrát jednu olympijskou licenci ve dvouhře.
SvobodníSoutěž | Sportovci | Skupinová fáze | 1/8 finále | 1/4 finále | 1/2 finále | Finále | Konečné místo | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Skóre soupeře |
Skóre soupeře |
Skóre soupeře |
Místo | |||||||
muži | Emre Lale | Skupina | ||||||||
ženy | Neslihan Yigit | Skupina | ||||||||
Turecko nasadilo na olympijský turnaj jednoho boxera. Batuhan Çiftçi zvítězil v osmifinále a zajistil si místo v muší váze mužů na evropské kvalifikaci 2020 v Londýně . Na stejném turnaji Buse vyhrála Naz Çakiroğlu čtvrtfinále a zajistila si místo v ženské muší váze [5] [6] .
Sportovec | Disciplína | 1/16 finále | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Finále | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Místo | ||
Batukhan Chiftchi | Muší váha, muži | ||||||
Nejat Ekinci | Pánská welterová váha | ||||||
Bayram Malkan | Pánská polotěžká váha | ||||||
Autobus Naz Chakiroglu | Muší váha žen | ||||||
Esra Yildizová | Dámská lehká váha | ||||||
Busenaz Surmeneli | Dámská welterová váha |
Turecko bude reprezentovat devět zápasníků. Čtyři z nich vstoupili do první šestky a získali olympijská umístění v zápase mužů ve volném stylu (57 a 125 kg) a v řecko-římském (97 a 130 kg) v návaznosti na výsledky mistrovství světa v roce 2019 a finalistům byly uděleny další čtyři licence. ročníku evropského olympijského kvalifikačního turnaje 2021 v Budapešti [7] [8] . Turecká atletka Yasemin Adar v disciplíně do 76 kg získala vstupenku v návaznosti na výsledky mistrovství světa 2021 v Sofii [9] .
Freestyle wrestling, mužiSportovec | Disciplína | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Kolo útěchy | Finále | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Místo | ||
Suleiman Atly | -57 kg | ||||||
Osman Gochen | -86 kg | ||||||
Suleiman Karadeniz | -97 kg | ||||||
Taha Akgül | -125 kg |
Sportovec | Disciplína | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Kolo útěchy | Finále | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Místo | ||
Kerem Kamal | -60 kg | ||||||
Cenk Ildem | -97 kg | ||||||
Riza Kayaalp | -130 kg |
Sportovec | Disciplína | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Uklidňující | Finále | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Místo | ||
Evin Demirhan | -50 kg | ||||||
Yasemin Adar | -76 kg |
Turecko může do olympijského silničního závodu mužů přihlásit dva jezdce, kteří jsou v top 50 světového žebříčku UCI [10] .
Sportovec | Disciplína | Čas | Místo |
---|---|---|---|
Onur Balkán | Silniční závod, muži | ||
Ahmet Orken |
Turecký ženský volejbalový tým se kvalifikoval na olympiádu vítězstvím ve finálovém zápase a zajištěním místa na evropském olympijském kvalifikačním turnaji v Apeldoornu , který se na olympiádu vrátil o osm let později [11] .
Výsledek Skupinová fáze (skupina B)národní tým | Zápasy | Brýle | Sady | koule | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
V | P | V | P | Q: P | V | P | Q: P | ||
1. USA | čtyři | jeden | deset | 12 | 7 | 1,714 | 418 | 401 | 1,042 |
2. Itálie | 3 | 2 | deset | jedenáct | 7 | 1,571 | 409 | 377 | 1,085 |
3. Turecko | 3 | 2 | 9 | 12 | osm | 1 500 | 434 | 416 | 1,043 |
4. OKR | 3 | 2 | 9 | jedenáct | osm | 1,375 | 422 | 378 | 1,116 |
5. Čína | 2 | 3 | 7 | osm | 9 | 0,889 | 374 | 385 | 0,971 |
6. Argentina | 0 | 5 | 0 | 0 | patnáct | 0,000 | 275 | 375 | 0,733 |
Turecko dostalo právo postavit tři gymnastky. Účastník olympijských her v roce 2016 Ferhat Arikan a Nazli Savranbashi patřili mezi sportovce, kteří se kvalifikovali na olympijské hry po výsledcích mistrovství světa 2019 ve Stuttgartu . Ahmet Onder a Ibrahim Colak si zajistili místa v jednotlivcích, ale do týmu se nezapsali a nekvalifikovali se do víceboje. Ti obdrželi lístek na základě výsledků cvičení na bradlech a kruzích [12] [13] .
MužiSportovec | Disciplína | Kvalifikace | Finále | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
projektil | Součet | Místo | projektil | Součet | Místo | ||||||||||||
Volný styl | Kůň | Prsteny | Klenba | Paralelní tyče | břevno | Volný styl | Kůň | Prsteny | Klenba | Paralelní tyče | břevno | ||||||
Ferhat Aryjan | všude okolo | ||||||||||||||||
Adem Asil | |||||||||||||||||
Ibrahim Colak | |||||||||||||||||
Ahmet Onder |
Sportovec | událost | Kvalifikace | Finále | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
projektil | Součet | Místo | projektil | Součet | Místo | ||||||||
Klenba | nerovné tyče | Log | Volný styl | Klenba | nerovné tyče | Log | Volný styl | ||||||
Nazli Savranbashi | všude okolo |
Turecko zpočátku mělo pět kvót (čtyři muži a jedna žena) pro olympijský turnaj podle hodnocení Mezinárodní federace juda [14] .
MužiSportovec | Disciplína | 1/16 finále | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Uklidňující | Finále | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Místo | ||
Mihrach Akkush | -60 kg | |||||||
Bilal Chiloglu | -73 kg | |||||||
Vedat Albayrak | -81 kg | |||||||
Mikail Ozerler | -90 kg |
Sportovec | Disciplína | 1/16 finále | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Uklidňující | Finále | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Místo | ||
Kaira Sayit | +78 kg | |||||||
Gulkader Shenturk | -48 kg |
Turecko vyhrálo sedm zájezdů v karate. Medailisté z Evropských her 2019 Ugur Aktas (muži nad 75 kg), Ali Sofuoglu (muži, kata), Serap Ozcelik (ženy do 55 kg), Merve Choban (ženy do 61 kg) a Meltem Hokaoglu (ženy nad 61 kg) se kvalifikovali podle na hodnocení WKF [15] .
Sportovec | Disciplína | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Uklidňující | Finále | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Místo | ||
Eray Shamdan | Muži, do 67 kg | ||||||
Ugur Aktash | Muži, +75 kg | ||||||
Ali Sofuoglu | Kata, muži | ||||||
Dilara Bozan | Kata, ženy | ||||||
Serap Ozcelik | Ženy, do 55 kg | ||||||
Merve Choban | Ženy, do 61 kg | ||||||
Meltem Hokaoglu | Ženy, do 61 kg |
Řada tureckých sportovců splnila olympijské standardy a stala se součástí národního týmu. V každém podniku nemohou být zastoupeni více než tři sportovci z každé země [16] [17] .
Běžecké disciplíny MužiSportovec | Disciplína | Předběžná utkání | semifinále | Finále | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Výsledek | Místo | Výsledek | Místo | Výsledek | Místo | ||
Jacque Ali Harvey | 100 m | ||||||
Emre Zafer Barnes | |||||||
Ramil Gulijev | 200 m | ||||||
Yasmani Copello | 400 m překážek | ||||||
Štafeta 4×100 m | |||||||
Polat Kemboi Arykan | Maratón | ||||||
Yavuz Agraly | |||||||
Kaan Kigen Ozbilen | |||||||
Sálih Korkmaz | Pěšky 20 km |
Sportovec | Disciplína | Předběžná utkání | Finále | ||
---|---|---|---|---|---|
Výsledek | Místo | Výsledek | Místo | ||
Ozlem Kaya | Překážková dráha 3000 m | ||||
Yasemin Can | 5000 m | ||||
10 000 m | |||||
Meryem Erdoganová | Maratón | ||||
Meryem Bekmez | Pěšky 20 km | ||||
Aishe Tekdal |
Sportovec | Disciplína | Kvalifikace | Finále | ||
---|---|---|---|---|---|
Vzdálenost | Místo | Vzdálenost | Místo | ||
Eshref Apak | Hod kladivem, muži | ||||
Ozkan Baltaci | |||||
Necati Er | Trojskok, muži | ||||
Eda Toosuz | Hod oštěpem, ženy | ||||
Ersu Shashma | Mužský skok o tyči | ||||
Emel Dereli | Vrh koulí, ženy | ||||
Tugce Shahutoglu | Hod kladivem, ženy |
Turecké plachetnice se kvalifikovaly podle výsledků Mistrovství světa v plachtění 2018 [18] [19] .
Dvojnásobný účastník Alijan Kainar (finská disciplína) a Deniz a Atesh Chinar v disciplíně 470 obdrželi vstupenky na turnaj mužů. Účastnice OH 2016 Dilara Uralp v kategorii RS:X bude na hrách opět reprezentovat Turecko, Ecem Guzel v „Laseru“ porazil krajanku Nazli Caglu Dönertas a dostal vstupenku na Mistrovství světa 2019 v Sakaiminatu . V disciplíně 470 budou Turecko reprezentovat Okjanus Arikan a Beste Kainakci [20] .
MužiSportovec | Disciplína | Závod | Body | Místo | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
jeden | 2 | 3 | čtyři | 5 | 6 | 7 | osm | 9 | deset | M | ||||
Alijan Kaynar | Fin | |||||||||||||
Atesh Chynar | 470 |
Sportovec | Disciplína | Závod | Body | Místo | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
jeden | 2 | 3 | čtyři | 5 | 6 | 7 | osm | 9 | deset | jedenáct | 12 | M | ||||
Dilara Uralp | RS: X | |||||||||||||||
Edgem Guzel | Laser | |||||||||||||||
Okjanus Arikan | 470 |
Ilke Özüksel získala právo reprezentovat Turecko poté, co skončila šestá ve světovém žebříčku.
Sportovec | Disciplína | Oplocení | Plavání (200 m volný způsob) | Jízda na koni (skákání) | Střelba / běh | Celkové body | Místo | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kvalifikační kolo | Bonusové kolo | Místo | Brýle | Čas | Místo | Brýle | pokuty | Místo | Brýle | Čas | Místo | Brýle | ||||
Ilke Ozyuksel | ženy |
Turečtí střelci na základě výsledků Mistrovství světa 2018 , Světového poháru 2019, Evropských her nebo Mistrovství a kvalifikačního turnaje získali právo zúčastnit se OH 2020 [21] .
Sportovec | Disciplína | Kvalifikace | Finále | ||
---|---|---|---|---|---|
Brýle | Místo | Brýle | Místo | ||
Omer Akgun | Vzduchovka muži, 10m | ||||
Yusuf Dikech | Pneumatická pistole pánská, 10m | ||||
Ismail Kelesh | |||||
Ozgur Varlyk | Rychlopalná pistole muži, 25m |
Turečtí plavci dostali právo účasti na hrách na základě výsledků překonání kvalifikačního standardu, v každé disciplíně se mohou zúčastnit maximálně dva plavci z dané země [22] [23] .
MužiSportovec | Disciplína | ohřívá | semifinále | Finále | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Čas | Místo | Čas | Místo | Čas | Místo | ||
Yumitkan Guresh | 100 m motýlek | ||||||
Baturalp Yongliu | 200 metrů volný způsob | ||||||
Berkay Omer Egretir | 100 m znak | ||||||
200 m znak | |||||||
Berke Saka | 200 m znak | ||||||
Hussein Emre Sakchi | 100 m znak | ||||||
Yigit Aslan | 800 m volný způsob |
Sportovec | Disciplína | ohřívá | Finále | ||
---|---|---|---|---|---|
Čas | Místo | Čas | Místo | ||
Beryl Bojekler | 400 m volný způsob | ||||
800 m volný způsob | |||||
1500 m volný způsob | |||||
Deniz Ertan | 800 m volný způsob | ||||
1500 m volný způsob | |||||
Victoria Zeynep Gunesh | 200 m komplex | ||||
Merve Tuncel | 400 m volný způsob | ||||
800 m volný způsob | |||||
1500 m volný způsob | |||||
štafetový běh 4 x 200 m/s |
Turečtí lukostřelci vyhráli po dvou olympijských pozicích v individuálních turnajích mužů a žen v návaznosti na výsledky evropského kontinentálního kvalifikačního turnaje v Antalyi a získali tak právo účasti v hodnocení smíšených družstev.
Sportovec | Disciplína | hodnotící kolo | 1/16 finále | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Finále | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Šek | Výsledek | Soupeřit | Místo | ||||||
Muži | |||||||||
Ženy | |||||||||
Smíšený |
Turecko přihlásilo na hry pět taekwondistů. Mezi ženami se kvalifikovaly Rukiye Yildirim (49 kg, ženy), Hatice Kubra Ilgun (57 kg, ženy), dvojnásobná olympijská medailistka Nur Tatar (67 kg, ženy) a Nafiya Kush (nad 67 kg, ženy) podle výsledků č. hodnocení. Hakan Rechber vybojoval semifinálové vítězství v kategorii mužů v lehké váze (68 kg) a získal jediný tiket na konci evropské kvalifikace 2021 v Sofii [24] .
Sportovec | Sportovec | 1/8 finále | Čtvrtfinále | semifinále | Kolo útěchy | Finále | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Soupeřit | Místo | ||
Hakan Rechber | Muži, do 68 kg | ||||||
Rukiye Yildirim | Ženy, do 49 kg | ||||||
Hatice Kubra Ilgyun | Ženy, do 57 kg | ||||||
Nur Tatar | Ženy, do 67 kg | ||||||
Nafia Kush | Ženy, nad 67 kg |
Turečtí vzpěrači obdrželi tři vstupenky na hry na základě hodnocení z 11. června 2021 [25] .
MužiSportovec | Disciplína | pomlčka | TLAČIT | Součet | Místo | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Výsledek | Místo | Výsledek | Místo | ||||
Ferdy Hardal | -61 kg | ||||||
Muhammad Furkan Ozbek | -67 kg |
Sportovec | Disciplína | pomlčka | TLAČIT | Součet | Místo | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Výsledek | Místo | Výsledek | Místo | ||||
Nuray Levent | -64 kg |
V šermu Turecko bude zastupovat fóliový šermíř Irem Karamete [26] .
Letních olympijských hrách 2020 | Země na|
---|---|
Asie |
|
Amerika |
|
Afrika |
|
Evropa |
|
Oceánie |
|
jiný |
|