Moskevské fotbalové mistrovství 1924 (jaro)
Aktuální verze stránky ještě nebyla zkontrolována zkušenými přispěvateli a může se výrazně lišit od
verze recenzované 23. března 2021; kontroly vyžadují
10 úprav .
Moskevské fotbalové mistrovství z roku 1924 (jaro) se stalo XXII šampionátem hlavního města a třetím, které pořádá Moskevská rada tělesné kultury (MSFC).
Vítězem mezi prvními týmy se stal tým Krasnaja Presnya , který ve finále porazil Krasnoje Orekhovo 4:0.
Organizace a průběh turnaje
Družstva účastnící se mistrovství byla rozdělena do tří kategorií (ligy): starší, střední a mladší. V seniorské kategorii se utkaly kluby s pěti družstvy [1] , střední - čtyři, mladší - tři.
V kategorii seniorů se zúčastnilo 12 družstev rozdělených do dvou podskupin. V každé z podskupin se konal jednokolový turnaj, po kterém vítězové odhalili nejsilnější ve finálovém zápase play-off.
Ve zdrojích jsou dvě verze interpretující průběh turnaje:
- Podle nejrozšířenější verze (jako první navrhl K.S. Yesenin , ale i další fotbaloví historici) se šampionát hrál mezi účastníky obou skupin seniorské kategorie a finále mezi vítězi bylo finálovým zápasem o titul [2 ] [3] [4] . V pramenech z těch let existují přímé důkazy [5] , potvrzující tuto verzi.
- Podle alternativní verze navržené E. Nisenboimem [6] [7] se o titul hrálo pouze v první podskupině seniorské kategorie a finálový zápas neměl soutěžní hodnotu.
Průběh turnaje (první týmy)
Podskupina 1 [8]
Ne.
|
Týmy
|
jeden
|
2
|
3
|
čtyři
|
5
|
6
|
V
|
H
|
P
|
M
|
Ó
|
|
" Krásná Presnya "
|
|
5:3
|
3:1
|
1:1
|
5:1
|
7:1
|
čtyři
|
jeden
|
0
|
21-7
|
čtrnáct
|
2
|
OPPV
|
3:5
|
|
1:0
|
2:0
|
1:1
|
4:0
|
3
|
jeden
|
jeden
|
11-6
|
12
|
3
|
|
1:3
|
0:1
|
|
4:0
|
4:2
|
6:0
|
3
|
0
|
2
|
15-6
|
jedenáct
|
čtyři
|
" Dynamo "
|
1:1
|
0:2
|
0:4
|
|
1:1
|
3:1
|
jeden
|
2
|
2
|
5–9
|
9
|
5
|
|
1:5
|
1:1
|
2:4
|
1:1
|
|
0:1
|
0
|
2
|
3
|
5-12
|
7
|
6
|
|
1:7
|
0:4
|
0:6
|
1:3
|
1:0
|
|
jeden
|
0
|
čtyři
|
3-20
|
7
|
Zápasy
1. kolo (4. května)
Krasnaya Presnya proti Dynamu _
4. května | " Krásná Presnya " | 1:1 | " Dynamo " | "Dynamo" (1923) |
|
- P. Artemyev 82′
|
(zpráva) |
|
Diváci: 4000 Rozhodčí: V. Smirnov |
Krasnaja Presnja : Baklašev - V. Chajdin, Pav. Popov - Evstignejev, K. Blinkov , Ermakov - N. Starostin, P. Artěmjev, Isakov, P. Kanunnikov, Leuta Dynamo : Čulkov - Lenčikov, Ignatov - I. Ovečkin, I. Artěmiev , Dmitriev-Moro - Borisov, Chudakov, D. Maslov, K. Vasiliev, Žitarev |
v
4. května | | 1:0 | | pole galér |
|
- Chistyakov 80′
|
(zpráva) |
|
Rozhodčí: Yuzefovich |
: A. Malyshev - Kruglov, Ermakov - Timofeev, Simakov, Ruchkin - Makarov, E. Suchanov, Babykin, Kulikov, Chistyakov : Dodonov - S. Dementiev, I. Khrustalev - Bunkin, V. Grigoriev, N. Artemov - M.Zagryadskov, Chesnov, I.Zagryadskov, B.Dementiev, I.Kozlov
|
OPPV v
4. května | OPPV | 1:0 | | |
|
- Zhiboyedov 1T'(pen.)
- P. Savostyanov 75′
|
(zpráva) |
|
Rozhodčí: I. Savostjanov |
OPPV : F.Shimkunas - S.Sysoev, M.Isaev - Nikishin, V.Ratov, Lebedev - Dubinin, Tyulpanov, Zhiboyedov, P.Savostyanov, Česnokov MSFC N.Sokolov - Rushchinsky, V.Kuznetsov - Malakhteev, Malakhov, , Nogotkov - T. Grigoriev, Sushkov, Selin, S. Troitsky, Kholin
|
2. kolo (11. května)
vs Dynamo _
11. května | | 4:0 | " Dynamo " | "Dynamo" (1923) |
|
- Celine 16′ 53′
- S. Troitsky 34′
- Cholin 70′
|
(zpráva) |
|
Diváci: 5 000 Rozhodčí: I. Savostjanov |
: N. Sokolov - Rushchinsky, V. Kuzněcov - Nogotokov, S. Buchteev, Malakhov - T. Grigoriev, Sushkov, Selin, S. Troitsky, Kholin Dynamo : Chulkov - Lenchikov, Ignatov - I. Ovečkin, I. Artěmiev, Dmitriev -Moro - Borisov, Chudakov, D.Maslov, K.Vasiliev, Žitarev |
" Krasnaja Presnya " v
11. května | " Krásná Presnya " | 5:1 | | |
Krasnaya Presnya : Baklašev - ... P. Artemyev ... |
OPPV v
3. kolo (18. května)
" Dynamo " v
18. května | " Dynamo " | 3:1 | | "Dynamo" (1923) |
|
- Borisov 9′
- Maslov 24′
- Žitarev 81′
|
(zpráva) |
- 68′ N.Šimakov
|
Diváci: 3000 Rozhodčí: V. Gridin |
Dynamo : Mizger - Lenčikov, Ignatov - I. Ovečkin, I. Artěmjev , Dmitrijev-Moro - Borisov, K. Vasiliev, D. Maslov, Žitarev, V. Titov : Michajlov - Ermakov, Poltev - Carvers, I. Simakov, Nesterov - Makarov, V. Simakov, N. Simakov , Fedorov, Kulikov
|
OPPV v
4. kolo (25. května)
" Dynamo " v
25. května | " Dynamo " | 1:1 | | "Dynamo" (1923) |
|
- Borisov 80′
|
(zpráva) |
- 85′ B. Dementiev
|
Diváci: 3000 Rozhodčí: I. Pospekhov |
Dynamo : Mizger - Lenčikov, Ignatov - I. Ovečkin, I. Artěmjev , P. Ovečkin - Borisov, Chudakov, D. Maslov, Žitarev, V. Titov : Savin - Chrustalev, Fedorov - Artěmov, V. Grigorjev , Bunkin - I .Zagryadskov, Chesnov, M.Zagryadskov, B.Dementiev, I.Kozlov
|
v
Krasnaya Presnya proti OPPV
25. května | " Krásná Presnya " | 5:3 | OPPV | OPPV |
|
- N.Starostin 20′
- P. Kanunnikov 43′
|
(zpráva) |
- ~25′ tulipány
|
|
Krasnaya Presnya : Baklašev - V.Khaidin, Pav.Popov - ..., K.Blinkov, I.Mosharov - N.Starostin, P.Kanunnikov, Isakov, P.Artemiev, ... OPPV : ... - Ganshin 2T ' , P. Savostjanov, Tulipov, Česnokov, Žibojedov |
5. kolo (1. června)
" Krasnaja Presnya " v
v
Rezervovat prohlídku (5. června)
" Krasnaja Presnya " v
5. června | " Krásná Presnya " | 3:1 | | zemědělský výstavní stadion |
|
- K.Blinkov 1:1′ ( propiska )
- P. Artěmiev 2:1′
- P. Kanunnikov 3:1′
|
|
- 0:1′ S. Troitsky
|
Diváci: 7000 |
Krasnaya Presnya : Baklašev - ... K.Blinkov, N.Starostin, P.Kanunnikov, Isakov, P.Artemiev, ... : N.Sokolov - ... S.Bukhteev, Selin, S.Troitsky
|
OPPV vs Dynamo _
5. června | OPPV | 2:0 | " Dynamo " | OPPV |
|
- P. Savostyanov 60′
- B.Dubinin 78′
|
(zpráva) |
|
Diváci: 5 000 Rozhodčí: P. Bozov |
OPPV : F.Šimkunas - S.Sysojev, M.Isajev - Lebeděv, V.Ratov, Nikišin - B.Dubinin, P.Savostjanov, Ťulpanov, Česnokov, Žibojedov Dynamo : Čulkov - Lenčikov, Ignatov - Dmitriev.Artemiro, Ignatov , P.Ovečkin - Borisov, Vasiliev, D.Maslov, Žitarev, V.Titov |
Podskupina 2
Ne.
|
Týmy
|
jeden
|
2
|
3
|
čtyři
|
5
|
6
|
V
|
H
|
P
|
M
|
Ó
|
|
" Red Nut "
|
|
1:1
|
3:0
|
2:4
|
1:0
|
6:1
|
3
|
jeden
|
jeden
|
13-6
|
12 [9]
|
2
|
"Důvěra cukru"
|
1:1
|
|
1:0
|
1:1
|
2:0
|
0:0
|
2
|
3
|
0
|
5 - 2
|
12
|
3
|
"Ruskabel"
|
0:3
|
0:1
|
|
2:0
|
4:1
|
1:1
|
2
|
jeden
|
2
|
7-6
|
deset
|
čtyři
|
"Červené Khamovniki"
|
4:2
|
1:1
|
0:2
|
|
0:1
|
3:1
|
2
|
jeden
|
2
|
8–7
|
deset
|
5
|
|
0:1
|
0:2
|
1:4
|
1:0
|
|
1:1
|
jeden
|
jeden
|
3
|
3–8
|
7
|
6
|
"mossovet"
|
1:6
|
0:0
|
1:1
|
1:3
|
1:1
|
|
0
|
3
|
2
|
4-11
|
7
|
Zápasy
1. kolo (4. května)
Mossovet v
4. května | "mossovet" | 1:1 | | pole Mossovet |
|
|
(zpráva) |
- 1:1′ ( aut. ) Nikolsky
|
Rozhodčí: Komarov |
"Mossovet" : Nikolskij - Maljutin, Chmelev -?. Savostjanov, V. Strepikheev,?. Ivanov -?. Poljakov, Konovalonok,? |
Sacharotrest proti Rusku
4. května | "Důvěra cukru" | 1:0 | "Ruskabel" | pole "Ruskabel" |
|
|
(zpráva) |
|
Rozhodčí: P. Bozov |
"Sacharotrest" : Sacharov - I. Karpov, Gorbunov - Kanaev, Leporskij, Nikonov - B. Arkadiev, V. Arkadiev, S. Ivanov, Shibaev, Silin "Russkabel" : Mironyuk - Ershov, A. Polyakov -? , Golubchikov - Romanov , Zuev, Rjazancev, ?. Vasiliev, Apollonsky |
Krasnye Khamovniki proti Krasnoe Orekhovo
4. května | "Červené Khamovniki" | 4:2 | " Red Nut " | |
2. kolo (11. května)
Krasnye Khamovniki proti Sacharotrest
11. května | "Červené Khamovniki" | 1:1 | "Důvěra cukru" | |
|
|
(zpráva) |
|
|
"Červené Khamovniki" :? |
" Červené Orekhovo " v
Russkabel proti Mossovet
11. května | "Ruskabel" | 1:1 | "mossovet" | |
3. kolo (18. května)
" Krasnoe Orekhovo " v "Russkabel"
18. května | " Red Nut " | 3:0 | "Ruskabel" | |
|
|
(zpráva) |
|
Rozhodčí: V.Gridin |
Red Orechovo : ... I. Ryzhov, G. Arkhangelsky, Shaposhnikov, V. Andreev, A. Krotov, ... |
Mossovet proti Sugarotrest
18. května | "mossovet" | 0:0 | "Důvěra cukru" | |
proti Krasnye Khamovniki
18. května | | 1:0 | "Červené Khamovniki" | |
4. kolo (25. května)
"Ruskabel" v
" Krasnoye Orekhovo " v "Sakharotrest"
25. května | " Red Nut " | 1:1 | "Důvěra cukru" | |
Krasnye Khamovniki proti Mossovet
25. května | "Červené Khamovniki" | 3:1 | "mossovet" | |
5. kolo (1. června)
"Důvěra cukru" v
1. června | "Důvěra cukru" | 2:0 | | |
Russkabel proti Krasnye Khamovniki
1. června | "Ruskabel" | 2:0 | "Červené Khamovniki" | |
" Krasnoe Orekhovo " v "Mossovet"
1. června | " Red Nut " | 6:1 | "mossovet" | |
|
|
(zpráva) |
|
|
Red Orechovo : Savincev - V. Andreev, Levakov - Manykin, A. Krotov, I. Zhavoronkov - Pernitsky, Belyakov, G. Archangelsky, L. Iljin, Shaposhnikov |
Dodatečný zápas o 1. místo (5. června)
" Krasnoye Orekhovo " v "Sakharotrest"
Konečná
Krasnaya Presnya proti Krasnoye Orekhovo
8. června | " Krásná Presnya " | 4:0 | " Red Nut " | zemědělský výstavní stadion |
|
|
(zpráva) |
|
|
Krasnaya Presnya : Baklašev - V.Khaidin, Pav.Popov - Evstigneev, K.Blinkov, I.Mosharov - N.Starostin, P.Kanunnikov, Isakov, P.Artemyev, Leuta |
Tradiční zápasy
Turnaj "Mistr Moskvy proti týmu Moskvy"
Krasnaya Presnya proti Moskvě
20. června | " Krásná Presnya " | 4:2 | Moskva | zemědělský výstavní stadion |
|
- P. Artěmiev 25′ 35′
- ? 3:1′
- ?.Blinkov 4:2′ ( pen. )
|
(zpráva) |
- 57′ Isakov
- 3:2′ P. Savostjanov
|
|
Krasnaya Presnya : Baklašev - ... I. Mošarov, N. Starostin, P. Artěmijev, Vinogradov, ?. Blinkov, ... Moskva : N. Sokolov - S. Sysoev, Nogotkov - V. Ratov, P. Savostjanov, Malakhov - T. Grigorjev, Isakov, Selin, ?. Troickij, Cholin |
Tosmen's Cup
V tradičním zápase s vítězem jarního šampionátu Leningradu - týmem - zvítězili hráči " Krasnaja Presnya " 25. října v Moskvě 3:1.
Pořadí klubu
Od roku 1924 je zaveden oficiální „klubový žebříček“ - výsledek výkonu klubu v soutěžích, s přihlédnutím k úspěchům všech klubových týmů, jakož i k mnoha dalším faktorům souvisejícím s testy pro obecný fyzický rozvoj fotbalistů, jejich disciplína, důslednost složení atd., přičemž výsledek vystoupení hlavního týmu přímo na turnaji na tomto pozadí byl pouze jedním z mnoha faktorů. Bylo to dáno tím, že socialistické vedení sportu v té době nemělo zájem o sport jako takový; byly vnímány především jako prostředek hromadné tělesné výchovy členů tohoto klubu. Proto často jednotlivé zápasy turnajů (a turnaje samotné) mohly zůstat neodehrané, pokud by to bylo viděno prizmatem klubového pořadí jako nevhodné nebo nedůležité. Také výsledky "klubového pořadí" se mohly nápadně lišit od výsledků prvních týmů.
Výsledkem je, že na jarním šampionátu v roce 1924 Krasnaya Presnya, která vyhrála soutěž hlavních týmů, také získala nejlepší počet bodů, pokud jde o souhrnné výkony všech pěti týmů. Ale po zohlednění všech ostatních faktorů obsadil klub v „klubovém pořadí“ pouze 5. místo (tzv. „papírovým“ šampiónem byl klub OPPV) [11] [12] .
Střední a juniorské kategorie
Střední kategorie byla také rozdělena do dvou podskupin po 6 týmech.
Ve finále vítězů podskupin (první týmy) porazil tým Krasnaja Strela 6. června Krasnye Sokolniki 2:0.
Kategorie mladších žáků byla rozdělena do dvou podskupin po 4 a 5 týmech.
Ve finále vítězů podskupin (prvních týmů) porazil tým Reutovo Hornickou akademii.
Poznámky
- ↑ " Red Orekhovo " - pouze první tým
- ↑ Yesenin str.38-39
- ↑ Savin. Moskevský fotbal
- ↑ Dobronravov str.232
- ↑ noviny „Pracovní Moskva“ pro 8. a 11. června; noviny "Izvestija" na 10. června; noviny "Krásný sport" č. 11-12
- ↑ Nisenboim str.18
- ↑ Kaljanov str.13
- ↑ body: vítězství - 3, remíza - 2, porážka - 1, absence - 0
- ↑ Dodatečný zápas o 1. místo: Krasnoe Orekhovo 1:0 Sacharotrest
- ↑ hrálo se až do gólu, což se stalo ve 230'
- ↑ Kaljanov str.17
- ↑ Dobronravov str.16-17
Literatura
Odkazy