Tento seznam obsahuje:
Druhá a třetí část seznamu mohou být neúplné kvůli nedostatku údajů o místě narození a pobytu řady hrdinů.
V tabulkách je uvedeno příjmení, jméno a patronymie hrdinů, postavení a působiště v době udělení titulu, datum výnosu prezidia Nejvyššího sovětu SSSR , odvětví národního hospodářství, místo narození / bydliště (regiony, které nesouvisejí s regionem Mangistau, jsou označeny *), a také odkaz na životopisný článek na webu Hrdinové země . Formát tabulky poskytuje možnost řazení podle zadaných parametrů kliknutím na šipku v požadovaném sloupci.
První na území moderní oblasti Mangistau, titul Hrdina socialistické práce získalo devět chovatelů koní z oblasti Ševčenkovského a Mangistauské, poté Gurjevské oblasti, kterým byl tento nejvyšší stupeň vyznamenání udělen výnosem prezidia z r. Nejvyššího sovětu SSSR z 23. července 1948 (objemový výnos pro 359 kazašských chovatelů hospodářských zvířat).
Jméno regionu Mangyshlak poprvé zaznělo v dekretu o udělení titulu Hrdina socialistické práce z 23. prosince 1973, kdy bylo toto ocenění uděleno operátorovi těžby ropy a plynu z oddělení Uzenněft sdružení Mangyshlakneft Smagul Dzhalgaspayev .
Většina Hrdinů socialistické práce v oblasti Mangistau je v zemědělství (chov koní) - 9 osob; pro jaderný průmysl - 7; ropný průmysl zastupují 4 osoby; doprava, geologie a rybářství - po 1 ks.
Ne. | Příjmení, jméno, patronymie | Životní data | Aktivita | Datum zadání | Průmysl | Místo narození | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
jeden | Beyneuovova zdravotní sestra | 1872-1953 | * Starší pastevec JZD Orpa, okres Mangistau , Gurjevská oblast | 23.07 . 1948 | zemědělský | ||
2 | Berdibekov Duyuse | 1887-1960 | * Vedoucí chovu koní v JZD Kirov, okres Ševčenkovskij , Gurjevská oblast | 23.07 . 1948 | zemědělský | oblast Mangystau | |
3 | Boldyšev Jevgenij Andrejevič | 03.03.1930 - 07.01.2007 | * Předák integrované brigády stavebního a montážního oddělení č. 4 Ministerstva středního strojírenství SSSR, hory. Shevchenko , Guryev region | 26.04 . 1971 | atomprom | * Kurská oblast | [GS 1] |
čtyři | Gordienko Nikolaj Nikitovič | 09.03.1939 - 17.12.2011 | Předák montérů stavebního oddělení kaspického těžebního a hutního závodu ministerstva středního strojírenství SSSR, hory. Shevchenko , Mangyshlak region | 16.01 . 1974 | atomprom | * Oblast Akmola | [GS 2] |
5 | Grigorjan Ruben Aramaisovič | 24.11.1917 - 25.11.1976 | *Ředitel Kaspického těžebního a hutního kombinátu Ministerstva středního strojírenství SSSR, hory. Region Ševčenko Gurjev | 29.07 . 1966 | atomprom | * Turecko | [GS 3] |
6 | Gridasov Vladimír Sergejevič | 26.09.1941 - 05.08.1997 | Předák integrovaného týmu chemicko-hydrometalurgického závodu Kaspického hornického a hutního kombinátu Ministerstva středního strojírenství SSSR, hory. Shevchenko , Mangyshlak region | 14.09 . 1984 | atomprom | * Oblast Almaty | [GS 4] |
7 | Jalgaspaev Smagul | 3.10.1925 - ???? | Operátor těžby ropy a plynu oddělení těžby ropy a plynu "Uzenneft" sdružení " Mangyshlakneft " ministerstva ropného průmyslu SSSR, oblast Mangyshlak | 30.12 . 1973 | ropný průmysl | * Oblast Atyrau | [GS 5] |
osm | Dostovalov Vladimír Ivanovič | rod. 6.2.1933 | * Předák montérů montážního a konstrukčního oddělení č. 88 trustu "Energospetsmontazh" Ministerstva středního strojírenství SSSR, město. Region Ševčenko Gurjev | 26.04 . 1971 | atomprom | * Sverdlovská oblast | [GS 6] |
9 | Eremin Alexander Pavlovič | 1941-2014 | Vrtný mistr Oddělení vrtných operací Uzen Výrobního sdružení Mangyshlakneft Ministerstva ropného průmyslu SSSR, oblast Mangyshlak | 02.03 . 1981 | ropný průmysl | * Krasnodarské území | [GS 7] |
deset | Eskozhaev Uzakbay | 1881-1957 | * Vedoucí chovu koní JZD pojmenovaného po Telmanovi, okres Ševčenkovskij , Gurjevská oblast | 23.07 . 1948 | zemědělský | Tupkaragansky okres | |
jedenáct | Žakauov Aknazar | 1884 - ???? | * Starší pastevec JZD pojmenovaného po Kalininovi, okres Ševčenkovskij , Gurjevská oblast | 23.07 . 1948 | zemědělský | Tupkaragansky okres | [GS 8] |
12 | Kadyrov Turegali | 20.05.1930 - 24.08.2003 | *Vrtařský mistr Expedice průzkumu ropy Uzen Asociace Kazachstánněft Ministerstva ropného průmyslu SSSR, Gurjevská oblast | 23.05 . 1966 | ropný průmysl | * Dashoguz velayat | |
13 | Kazbekov Taishik | 09.1926 - 09.05.2020 | * Řidič motorového depa Zhetybai Ministerstva motorové dopravy Kazašské SSR, Jeralijevskij okres Gurjevské oblasti | 04.05 . 1971 | doprava | * Balkánský welayat | [GS 9] |
čtrnáct | Kozhasheva Balanzhan | 1920-1982 | *Vedoucí chovu koní JZD Kalinin, okres Ševčenkovskij , Gurjevská oblast | 23.07 . 1948 | zemědělský | ||
patnáct | Koshahanov Kengan | 1896-1961 | *Předseda JZD "Kara-Kum" Ševčenkovského okresu Gurjevské oblasti | 23.07 . 1948 | zemědělský | ||
16 | Kuzněcov Jurij Vladimirovič | 19.08.1931 - 4.12.2002 | Generální ředitel Kaspického těžebního a metalurgického kombinátu Ministerstva pro stavbu středních strojů SSSR, oblast Mangyshlak | 14.09 . 1984 | atomprom | * Oblast Tula | [GS 10] |
17 | Kulbekov Turzhan | 1898 - ???? | *Předseda JZD pojmenovaného po Kalininovi, okres Ševčenko , oblast Guryev | 23.07 . 1948 | zemědělský | Tupkaragansky okres | |
osmnáct | Ryskalijev Sálih | 1926-1973 | * Vrtařský předák průzkumné ropné expedice Zhetybay trustu Mangyshlakneftegazrazvedka Geologického oddělení Západního Kazachstánu Ministerstva geologie Kazašské SSR, Gurjevská oblast | 04.07 . 1966 | geologie | * Oblast Atyrau | |
19 | Satibajev Diyush | 1910 - ???? | * Vedoucí chovu koní v JZD Kara-Kum, okres Ševčenkovskij , Gurjevská oblast | 23.07 . 1948 | zemědělský | ||
dvacet | Sisembajev Satibaldy | rod. 1922 | *Vedoucí chovu koní JZD Ševčenko , okres Ševčenkovskij, Gurjevská oblast | 23.07 . 1948 | zemědělský | oblast Mangistau | |
21 | Suchonos Vladimír Trofimovič | rod. 14.03.1926 | * Starší řidič bagru Kaspického těžebního a hutního kombinátu Ministerstva středního strojírenství SSSR, hory. Region Ševčenko Gurjev | 26.04 . 1971 | atomprom | * Přímořský kraj | [GS 11] |
22 | Urazbaev Izturgan | 1917 - ???? | *Kapitán rybářského plavidla "Monsoon" rybářského kolektivního hospodářství pojmenovaného po III International, hory. Fort Shevchenko, Guryev region | 13.04 . 1963 | rybí průmysl | Pevnost Ševčenko | |
23 | Ševčenko Gennadij Ivanovič | 1929 - ???? | * Předák vrtání Mangyshlak Drilling Department Asociace Mangyshlakneft Ministerstva ropného průmyslu SSSR, Guryev Region | 30.03 . 1971 | ropný průmysl | * Dagestán | [GS 12] |
Ne. | Příjmení, jméno, patronymie | Životní data | Aktivita | Datum zadání | Průmysl | Okres narození | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
jeden | Birkulakov Kenes | 1901-1974 | Starší pastýř státní farmy Karakul "Ravnina" Ministerstva zahraničního obchodu SSSR, okres Bairam-Ali , region Mary | 15.09 . 1948 | zemědělský | [GS 1] | |
2 | Dusembajev Jusup | 1895-1952 | Manažer první farmy karakulského státního statku "Uch-Adzhi" Ministerstva zahraničního obchodu SSSR, okres Bayram-Ali regionu Mary | 15.09 . 1948 | zemědělský | Pevnost Ševčenko | [GS 2] |
3 | Zhailibaev Tanyrbergen | 1899 - ???? | Předseda JZD "Komunismus" okres Pakhta-Aral regionu Jižní Kazachstán | 08.06 . 1957 | zemědělský | oblast Mangystau | [GS 3] |
čtyři | Kovaljov Ivan Pavlovič | 1909 - 04.11.1993 | Předák studny dílny oddělení výroby plynu Stavropol ministerstva plynárenského průmyslu SSSR | 01.07 . 1966 | gazprom | [GS 4] | |
5 | Uživatelský prostor Kulbatyrov | 1913-1992 | Starší pastýř státní farmy Karakul "Ravnina" Ministerstva zahraničního obchodu SSSR, okres Bairam-Ali , region Mary | 15.09 . 1948 | zemědělský | Pevnost Ševčenko | [GS 5] |
6 | Tulendiev Duechi | 1906 - ???? | Starší pastýř státní farmy Karakul "Saradzhinsky" ministerstva zahraničního obchodu SSSR, okres Takhta-Bazarsky v oblasti Mary | 15.09 . 1948 | zemědělský |
Ne. | Příjmení, jméno, patronymie | Životní data | Aktivita | Datum zadání | Průmysl | Oblast bydliště | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
jeden | Makhutov Abilgazim | 1911 - ???? | Ropný průzkumný vrták "Burankul" kulsárského úřadu průzkumných vrtů Hospodářské rady Guryev | 19.03 . 1959 | ropný průmysl | ||
2 | Mergenbajevová Žanbupeová | 1920 - ???? | Vedoucí chovu koní v JZD Voroshilov, okres Zhilokosinsky, Guryevská oblast | 23.07 . 1948 | zemědělský | ||
3 | Shukurov Ali Abdullah | 21.12.1924 - 25.7.1991 | Inženýr lokomotivního depa Baladzhary Ázerbájdžánských železnic , Ázerbájdžán SSR | 01.08 . 1959 | doprava | Aktau | [GS 1] |
hrdinů socialistické práce | Seznamy||
---|---|---|
Oblasti Ruska |
| |
Města Ruska | ||
Bělorusko | Brestská oblast (64) Vitebská oblast (88) Gomelská oblast (86) Region Grodno Minská oblast Mogilevská oblast | |
Kazachstán | oblast Akmola (139) Region Aktobe (105) Oblast Alma-Ata Oblast Atyrau (68) Oblast východního Kazachstánu (161) Zhambyl region (252) Oblast Západního Kazachstánu oblast Karaganda (143) Oblast Kyzylorda Kostanajská oblast (149) oblast Mangystau (23) oblast Pavlodar (66) Oblast severního Kazachstánu (117) Turkestánský region | |
Uzbekistán | oblast Andijan Bucharská oblast Jizzašská oblast Karakalpakstán (36) Kaškadarská oblast Oblast Navoi Oblast Namangan oblast Samarkand Oblast Surkhandarya Region Syrdarya Taškentská oblast oblast Fergana Chorezmská oblast | |
Ukrajina | Vinnycká oblast Volyňská oblast Dněpropetrovská oblast Doněcká oblast Žytomyrská oblast Zakarpatská oblast (45) Záporožská oblast Ivano-Frankivská oblast Kyjevská oblast Kirovogradská oblast Luganská oblast (211) Lvovská oblast (95) Mykolajivská oblast (139) Oděská oblast (184) Poltavská oblast Region Rivne (39) Oblast Sumy Oblast Ternopil Charkovská oblast Chersonská oblast Khmelnitsky region Čerkaská oblast Černihovská oblast Černovická oblast | |
Ostatní bývalé republiky SSSR |
| |
Profese | ||
národnosti |