Světový pohár v šachu 2019
World Chess Cup 2019 je šachový turnaj, který se konal podle olympijského systému v Chanty-Mansijsku od 9. září do 4. října. Turnaj vyhrál ázerbájdžánský velmistr Teymur Radjabov , který porazil Ding Liren v tie-breaku .
Dva finalisté Světového poháru, Teimour Radjabov a Ding Liren , si zajistili místa v Turnaji kandidátů 2020 [1] .
Výběr místa
Mezinárodní šachová federace obdržela pouze jednu nabídku na pořádání Světového poháru v šachu 2019 a Světové šachové olympiády 2020 . Tuto žádost podala Jugra šachová federace [2] .
Formát
Turnaj se koná vyřazovacím systémem.
Každý zápas v turnaji se skládá ze dvou partií (kromě finále a zápasu o třetí místo, kde takové partie budou čtyři) s časovou kontrolou 90 minut a 30 sekund Fischerova sčítání na prvních čtyřicet tahů a po překonání milníku čtyřicátého tahu, dalších 30 minut se stejným přídavkem.
Pokud po dvou hrách zůstane skóre v zápase stejné, je přidělen tie-break, který se bude hrát následující den. Tie-break se hraje podle následujícího systému:
- Dvě hry v rapid šachu (25 minut s 10 sekundovým přírůstkem).
- Pokud po dvou rychlých hrách zůstane skóre nerozhodné , hrají se další dvě hry s časovým limitem 10 minut s 10sekundovým přírůstkem na tah.
- Pokud zůstane skóre nerozhodné i po čtyřech partiích rychlého šachu, hrají soupeři dvě bleskové partie s časovým limitem pět minut a tři sekundy.
- Pokud v tomto případě zůstane skóre nerozhodné, je nařízena tzv. hra smrti (nebo armageddon ), ve které má bílý pět minut, černý čtyři, ale remíza ve hře je považována za vítězství černého. Počínaje tahem 61 se ve skupině smrti objeví dvousekundový přírůstek za kolo.
Kvalifikace finalistů
Účastníci finále Světového poháru postupují do Turnaje kandidátů. Pravidla říkala, že finalisté budou dva, kromě Magnuse Carlsena a Fabiana Caruany, protože Carlsen se jako mistr světa nezúčastní Turnaje kandidátů a Caruana už na tento turnaj dostal místo. Carlsen i Caruana se ale oba odhlásili z mistrovství světa, takže se odehraje obvyklý systém.
Rozvrh
Každé z prvních šesti kol se hraje po tři dny:
- první dva dny se hrají dvě hry s klasickým časovým řízením ;
- třetí den se hraje tie-break , pokud není v prvních dvou hrách odhalen vítěz.
Finále a zápas o 3. místo se hrají čtyři dny (klasická kontrola) s případným tie-breakem pátý den.
9. září
|
Slavnostní zahájení
|
10.-12. září
|
1. kolo
|
13.–15. září
|
2. kolo
|
16.–18. září
|
3. kolo
|
19. září
|
Den odpočinku
|
20.-22. září
|
4. kolo
|
23.–25. září
|
5. kolo
|
26.-28. září
|
6. kolo
|
29. září
|
Den odpočinku
|
30. září – 3. října
|
Finále a zápas o 3. místo
|
4. října
|
Možný tie-break a závěrečný ceremoniál
|
Všechny prohlídky začínají ve 13:00 moskevského času (v 15:00 místního času ) [3] .
Odměny
Kolo
|
Odměny
|
Součet
|
1. kolo
|
64 × 6 000 USD
|
384 000 dolarů
|
2. kolo
|
32 × 10 000 $
|
320 000 dolarů
|
3. kolo
|
16 × 16 000 $
|
256 000 dolarů
|
4. kolo
|
8 × 25 000 $
|
200 000 $
|
5. kolo
|
4 × 35 000 USD
|
140 000 dolarů
|
4. místo
|
50 000 dolarů
|
50 000 dolarů
|
3. místo
|
60 000 dolarů
|
60 000 dolarů
|
2. místo
|
80 000 dolarů
|
80 000 dolarů
|
Vítěz
|
110 000 dolarů
|
110 000 dolarů
|
Celkový
|
|
1 600 000 $
|
Členové
Účastníci seřazeni podle hodnocení FIDE k srpnu 2019. Všichni hráči jsou GM , pokud není uvedeno jinak.
- Ding Liren ( CHN ) , 2805 (WC)
- Anish Giri ( NED ) , 2779 (R)
- Maxime Vachier-Lagrave ( FRA ) , 2774 (WC)
- Wesley So ( USA ) , 2776 (WC)
- Ian Nepomniachtchi ( RUS ) , 2774 (R)
- Levon Aronian ( ARM ) , 2765 (WC)
- Shahriyar Mamedyarov ( AZE ) , 2764 (R)
- Leinier Dominguez ( USA ) , 2763 (Z2.1)
- Alexander Grischuk ( RUS ) , 2759 (R)
- Teymur Radjabov ( AZE ) , 2758 (R)
- Vladislav Artemyev ( RUS ) , 2757 (E19)
- Yu Yangyi ( CHN ) , 2752 (R)
- Sergey Karyakin ( RUS ) , 2750 (R)
- Hikaru Nakamura ( USA ) , 2743 (Z2.1)
- Dmitry Andreikin ( RUS ) , 2743 (R)
- Radosław Wojtaszek ( POL ) , 2739 (E18)
- Pentala Harikrishna ( IND ) , 2738 (R)
- Jan-Krzysztof Duda ( POL ) , 2730 (R)
- Peter Svidler ( RUS ) , 2729 (R)
- Nikita Vitiugov ( RUS ) , 2728 (R)
- Wei Yi ( CHN ) , 2727 (AS18)
- Le Quang Liem ( VIE ) , 2726 (AS18)
- David Navara ( CZE ) , 2724 (E18)
- Bu Xiangzhi ( CHN ) , 2721 (R)
- Wang Hao ( CHN ) , 2720 (R)
- Samuel Shankland ( USA ) , 2713 (AM18)
- Maxim Matlakov ( RUS ) , 2710 (E18)
- Evgeny Tomashevsky ( RUS ) , 2706 (R)
- Santosh Vidit ( IND ) , 2705 (R)
- Dmitrij Jakovenko ( RUS ) , 2704 (R)
- Geoffrey Xiong ( USA ) , 2703 (Z2.1)
- Alireza Firouzja ( IRI ) , 2702 (AS19)
- Daniil Dubov ( RUS ) , 2699 (E19)
- Bassem Amin ( EGY ) , 2692 (AF)
- Gawain Jones ( ENG ) , 2692 (E18)
- Nils Grandelius ( SWE ) , 2691 (E18)
- Michael Adams ( ENG ) , 2690 (R)
- Boris Gelfand ( ISR ) , 2686 (E19)
- Jorge Corey ( PER ) , 2686 (AM18)
- Maxim Rodstein ( ISR ) , 2684 (E19)
- Ernesto Inarkiev ( RUS ) , 2682 (E18)
- Luke McShane ( ENG ) , 2682 (E18)
- Anton Korobov ( UKR ) , 2679 (E18)
- David Anton Guijarro ( ESP ) , 2678 (E18)
- Arkady Naiditsch ( AZE ) , 2675 (R)
- Ruslan Ponomarev ( UKR ) , 2675 (E19)
- Tamir Nabati ( ISR ) , 2673 (E18)
- Vladimir Fedoseev ( RUS ) , 2671 (R)
- Kirill Alekseenko ( RUS ) , 2668 (ON)
- Ferenc Berkes ( HUN ) , 2666 (E19)
- Liviu-Dieter Nisipeanu ( GER ) , 2666 (E19)
- Samuel Sevian ( USA ) , 2665 (Z2.1)
- Bashkaran Adhiban ( IND ) , 2665 (AKT)
- Ivan Čeparinov ( GEO ) , 2663 (E18)
- Sanan Syugirov ( RUS ) , 2662 (E18)
- Ivan Saric ( CRO ) , 2660 (E18)
- Kacper Pörun ( POL ) , 2660 (E19)
- Rustam Kasimdzhanov ( UZB ) , 2657 (Z3.4)
- Parham Maghsoodloo ( IRI ) , 2656 (J18)
- Alexey Sarana ( RUS ) , 2655 (E18)
- Anton Demchenko ( RUS ) , 2655 (E18)
- Igor Kovalenko ( LAT ) , 2654 (PN)
- Benjamin Gledura ( HUN ) , 2654 (E19)
- Sergey Movsesyan ( ARM ) , 2654 (E19)
- Grigory Oparin ( RUS ) , 2654 (E19)
- Eugene Najer ( RUS ) , 2653 (E18)
- Constantin Lupulescu ( ROU ) , 2652 (E19)
- Robert Hovhannisyan ( ARM ) , 2650 (E18)
- Alexander Predke ( RUS ) , 2650 (E19)
- Maxim Chigaev ( RUS ) , 2643 (ON)
- Evgeny Bareev ( CAN ) , 2643 (Z2.2)
- Nijat Abasov ( AZE ) , 2640 (E18)
- Benjamin Bock ( NED ) , 2640 (E18)
- Sandro Mareko ( ARG ) , 2640 (Z2.5)
- Ahmed Adli ( EGY ) , 2636 (Z4.2)
- Eduardo Iturrisaga ( VEN ) , 2635 (AM19)
- Aryan Tari ( NOR ) , 2634 (J17)
- Mircea-Emilian Parlygras ( ROU ) , 2633 (E18)
- Rinat Dzhumabaev ( KAZ ) , 2633 (Z3.4)
- Nguyen Ngoc Truong Son ( VIE ) , 2631 (AS18)
- Surya Shekhar Ganguly ( IND ) , 2630 (AS18)
- Panayappan Setthuraman ( IND ) , 2630 (AS19)
- Andrey Esipenko ( RUS ) , 2625 (E19)
- Niklas Hushenbet ( GER ) , 2620 (E19)
- S. L. Narayanan ( IND ) , 2618 (AS19)
- Abhijit Gupta ( IND ) , 2616 (AS19)
- Neuris Delgado Ramirez ( PAR ) , 2612 (AM19)
- Murali Karthikeyan ( IND ) , 2612 (AS19)
- Mateusz Bartel ( POL ) , 2612 (E19)
- Nihal Sarin ( IND ) , 2610 (PN)
- Lu Shanglei ( CHN ) , 2610 (Z3.5)
- Chithambaram Aravind ( IND ) , 2607 (Z3.7)
- Alexander Rakhmanov ( RUS ) , 2606 (E19)
- Diego Flores ( ARG ) , 2604 (AM18)
- Mohammad Amin Tabatabaei ( IRI ) , 2601 (AS18)
- Emilio Cordova ( PER ) , 2599 (AM18)
- Arman Pashikyan ( ARM ) , 2599 (E18)
- Igor Lysyi ( RUS ) , 2596 (E19)
- José Eduardo Martínez Alcantara ( PER ) , 2596 (Z2.4)
- Alan Pichot ( ARG ) , 2596 (AM19)
- Nikita Petrov ( RUS ) , 2595 (E19)
- Nodirbek Abdusattorov ( UZB ) , 2594 (PN)
- Eltaj Safarli ( AZE ) , 2593 (E18)
- Alexey Pridorozhny ( RUS ) , 2591 (ON)
- Xu Xiangyu ( CHN ) , 2584 (Z3.5)
- Daniel Yuffa ( RUS ) , 2571 (E18)
- Alexey Alexandrov ( BLR ) , 2571 (E19)
- Miguel Santos Ruiz , IM ( ESP ) , 2567 (E18)
- Frode Urkedal ( NOR ) , 2566 (PN)
- Carlos Daniel Albornoz Cabrera ( CUB ) , 2566 (Z2.3)
- Cristobal Henriquez Villagra ( CHI ) , 2562 (Z2.5)
- Yuri Gonzalez Vidal ( CUB ) , 2554 (AM19)
- Johan-Sebastian Christiansen ( NOR ) , 2554 (E19)
- Krikor Sevag Mekhitaryan ( BRA ) , 2554 (Z2.4)
- Bilel Bellasen ( ALG ) , 2550 (Z4.1)
- Susanto Megaranto ( INA ) , 2545 (Z3.3)
- Ehsan Gaem Magami ( IRI ) , 2539 (Z3.1)
- Ilya Ilyushenok ( RUS ) , 2533 (ON)
- Helji Deam Siska ( FRO ) , 2533 (PN)
- Paulius Pultinevicius , IM ( LTU ) , 2485 (E19)
- Alder Escobar Forero ( COL ) , 2477 (Z2.3)
- Phi Antenaina Rakotomaro , IM ( MAD ) , 2438 (Z4.3)
- Essam El Guindi ( EGY ) , 2423 (AF)
- Sugar Gan-Erdene , bez názvu ( MGL ) , 2408 (Z3.3)
- Sergio Duran Vega , IM ( CRI ) , 2395 (AM19)
- Daniel Anguli , IM ( NGR ) , 2284 (Z4.4)
- Rahman Muhammad Fahad , FM ( BAN ) , 2250 (Z3.2)
- Sean Press , FM ( PNG ) , 1954 (Z3.6)
Kvalifikace na mistrovství světa
- mistr světa (1)
- MS: Semifinalisté Světového poháru v šachu 2017 (4)
- WWC: Mistr světa v šachu 2018 (1)
- J17, J18: Vítězové Mistrovství světa mládeže 2017 a 2018 (2)
- E18 a E19: Mistrovství Evropy v šachu 2018 (24) a 2019 (22)
- AM18 a AM19: American Chess Championship 2018 (4) a 2019 (4)
- AS18 a AS19: Asijský šachový šampionát 2018 (5) a 2019 (5)
- AF: Mistrovství Afriky v šachu 2019 (2)
- Z2.1 (5), Z2.2 (1), Z2.3 (2), Z2.4 (2), Z2.5 (2), Z3.1 (1), Z3.2 (1), Z3 .3 (2), Z3.4 (2), Z3.5 (2), Z3.6 (1), Z3.7 (1), Z4.1 (1), Z4.2 (1), Z4. 3(1), Z4.4(1): Krajské přebory
- R: Rating (průměrné hodnocení od srpna 2018 do července 2019) (18)
- ACP: šachista, který předvedl nejlepší výsledek v ACP Tour , který se nekvalifikoval podle jiných kritérií (1)
- PN: Nominace na prezidenta FIDE (5)
- ON: Nominace pořadatelů (4)
Náhrady členů
- Odmítl hrát
- Jejich místa obsadili tito šachisté (podle hodnocení):
- Další náhrady:
Výsledky, 16. kolo - 16. kolo
Oddíl 1
Oddíl 2
Oddíl 3
Oddíl 4
Oddíl 5
Oddíl 6
Oddíl 7
Oddíl 8
Výsledky 1/4 finále, 1/2 finále, finále
Zápas o 3. místo
Konečná
Ne. |
Hráč |
ELO |
jeden |
2 |
3 |
čtyři |
Brýle |
Tie-break |
Celkový
|
jeden
|
Ding Liren
|
2811
|
½
|
jeden
|
0
|
½
|
2
|
½
|
½
|
½
|
½
|
0
|
0
|
čtyři
|
deset
|
Teimour Radjabov
|
2758
|
½
|
0
|
jeden
|
½
|
2
|
½
|
½
|
½
|
½
|
jeden
|
jeden
|
6
|
Časová kontrola |
90+30 |
|
25+10 |
10+10 |
5+3 |
|
Poznámky
- ↑ Pravidla pro turnaj kandidátů FIDE 2020 . webové stránky FIDE . Získáno 4. října 2019. Archivováno z originálu dne 29. září 2019.
- ↑ FIDE a Ugra CF podepsaly dohodu o šachové olympiádě 2020 . Web FIDE (8. února 2017). Získáno 30. března 2019. Archivováno z originálu dne 27. prosince 2017.
- ↑ Mistrovství světa FIDE začíná v Chanty-Mansijsku 9. září . Web FSR (2. září 2019). Získáno 5. září 2019. Archivováno z originálu 5. září 2019. (Ruština)
- ↑ Viswanathan Anand vynechá mistrovství světa . Times of India (12. srpna 2019). Staženo 1. září 2019. Archivováno z originálu 31. srpna 2019.
Odkazy