Mezinárodní soutěž mladých klavíristů na památku Volodymyra Horowitze ( ukr. Mezinárodní soutěž mladých klavíristů na památku Volodymyra Horowitze ) je soutěž klavíristů v interpretaci akademické hudby pořádaná v Kyjevě na památku vynikajícího klavíristy ukrajinského původu Volodymyra Horowitze .
Poprvé se konala v roce 1995 . Soutěží se ve třech věkových kategoriích: mladší, střední a starší. Existuje také skupina Horowitz-Debut. VIII. soutěž ve skupině juniorů se konala v říjnu 2008 , ve střední a starší skupině byla naplánována na duben 2009 , byla však zrušena a odložena na rok 2010 .
V čele poroty soutěže v jednotlivých ročnících byli známí ukrajinští hudebníci Ivan Karabits , Roman Kofman , Miroslav Skorik . Mezi zahraniční členy poroty patří Dmitrij Bashkirov a Vladimir Viardot (Rusko), Emmanuel Krasovsky (Izrael), Jerome Rose a Jerome Lowenthal (USA), Fanny Waterman (Velká Británie), Sergio Perticaroli a Hubert Stupner (Itálie), Warren Thomson (Austrálie).
Mezi vítězi soutěže převažují mladí ukrajinští interpreti. Některým z nich - včetně Alexandra Gavriljuka , Alexeje Jemcova , Alexeje Griňjuka , Alexandra Pirozhenka , Dmitrije Oniščenka , Marii Kim , Alexeje Gorlacha , Vadima Kholodenka - se podařilo dosáhnout mezinárodní slávy poté, co vyhráli další velké mezinárodní soutěže ( Hamamatsu , Maria Callas , Leeds , Arthur Rubinstein a další). Soutěž na památku V. Horowitze se proslavila také díky hudebním akcím pořádaným jejím ředitelstvím, jako jsou festivaly „Kyjevské letní hudební večery“, „Virtuosi planety“, „Letní hudební akademie“. Od roku 2002 je soutěž členem Evropské asociace hudebních soutěží pro mládež (EMCY), od roku 2004 je členem Světové federace mezinárodních hudebních soutěží (WFIMC).
Soutěž | Rok | Skupina | První cena | Druhá cena | Třetí cena | Čtvrtá cena | Pátá cena | Šestá cena |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
já | 1995 | 1 skupina | Alexey Emtsov Ukrajina | Elena Ivanenko Ukrajina Artem Ljachovič Ukrajina |
Denis Bogomol Ukrajina Yuliya Shved Ukrajina |
|||
2 skupina | Shan Coen Izrael | Alexej Koltakov Ukrajina | Antonio Gomez USA Koyo Kumagai Austrálie Anna Celin Barrere Francie |
|||||
II | 1997 | 1 skupina | Risa Hinoue Japonsko | Alexander Gavrilyuk Ukrajina | Alexander Grinyuk Ukrajina | |||
2 skupina | Brian Vallick USA | Denis Proshaev Ukrajina | Kazumasa Matsumoto Japonsko Long Ying Čína |
|||||
3 skupina | Cena nebyla udělena | Vjačeslav Zubkov Ukrajina | Yuji Kitano Čína Haruko Uchiyama Japonsko |
|||||
III | 1999 | Juniorská skupina | Irina Arbatskaja Ukrajina | Vadim Kholodenko Ukrajina Dina Pisarenko Ukrajina |
Anastasia Dranchuk Kazachstán | |||
střední skupina | Alexander Gavrilyuk Ukrajina - Austrálie | Oleksiy Yemtsov Ukrajina - Austrálie | Daniil Shleenkov Bělorusko Wang Ewei Čína Elmar Gasanov Ukrajina Jian Liu USA |
|||||
Seniorská skupina | Alexey Grinyuk Ukrajina | Marina Radyushina Ukrajina Alexander Jakovlev Rusko Seiko Tsukamoto Japonsko |
Inna Soldatenko Ukrajina | |||||
IV | 2001 | Juniorská skupina | Valeria Mirosh Ukrajina | Kirill Keduk Bělorusko | Alexander Chugay Ukrajina | |||
střední skupina | Dmitrij Oniščenko Ukrajina | Robert Umanskij Ukrajina Pavel Dombrovský Rusko |
Alexander Grinyuk Ukrajina Wu Tsun Čína Sergey Shkolyarenko Ukrajina |
|||||
Seniorská skupina | Maria Kim Ukrajina | Alexander Pirozhenko Rusko Pavel Yeletsky Bělorusko |
Wang Ewei Čína Natalia Sukhina Ukrajina |
|||||
PROTI | 2003 | Juniorská skupina | Chun Wang Chin Rechel Čína | Sanya Bizyak Jugoslávie Nohy Nariya Japonsko |
On Qizhen Čína Lev Terskov Rusko |
Alexej Gorlach Ukrajina | Michail Jeletskij Bělorusko | |
střední skupina | Dina Pisarenko Ukrajina | Zhang Haiou Čína Oleksandr Chugay Ukrajina |
Cheng Qian Čína Vladimir Lavrinenko Ukrajina |
Lukas Opacic Austrálie Alina Novik Ukrajina |
||||
Seniorská skupina | Cena nebyla udělena | Timur Ščerbakov Bělorusko | Arťom Ljachovič Ukrajina | Kenichiro Suzuki Japonsko Alexey Komarov Rusko |
||||
VI | 2005 | Juniorská skupina | Ryoma Takagi Japonsko | Pavel Netuk Bělorusko | Viktor Krasovsky ( Ukrajina ) | Xi Qianli Čína | ||
střední skupina | Wang Jue Čína | Anthony Baryshevsky Ukrajina Valeriya Kucherenko Ukrajina |
Vladimir Guryanov Rusko | |||||
Seniorská skupina | Lorenzo Di Bella Itálie | Alexej Kurbatov Rusko | Maria Pukhlyanko Ukrajina | Pavel Kaščeva Bělorusko | Miao Huang Německo Ekaterina Kulikova Ukrajina Andrey Vasin Ukrajina |
|||
VII | 2006 | Juniorská skupina | Cena nebyla udělena | Valeria Shushkevich Ukrajina Huang Nansong Čína [1] |
Roman Lopatinsky Ukrajina Maria Petrova Ukrajina |
Irina Burgan Ukrajina Oleksandr Cherniy Ukrajina |
||
2007 | střední skupina | Vyhrál Weiying v Číně | Arsenij Aristov Rusko | Maria Kalugina Ukrajina | Augustin Vogelet Francie | Michal Szymanowski Polsko | Arťom Jasinskij Ukrajina | |
Seniorská skupina | Cena nebyla udělena | Liu Yuntian Čína | Magda Amara Rusko Alexander Polyakov Ukrajina |
Arťom Kanke Bělorusko | Maxim Bandurin Rusko | Anastasia Napleková Ukrajina | ||
VIII | 2008 | Juniorská skupina | Ilya Zuiko Ukrajina | Alexandra Kasman USA - Rusko | Anatolij Khara Ukrajina Robert Sippola Vízum Finsko |
Jekatěrina Garanichová Ukrajina | Vladimir Kochněv Ukrajina | |
2010 | střední skupina | Roman Lopatinsky Ukrajina | Píseň Yutong Čína | Remy Genier Francie Polina Sasko Ukrajina |
Andrej Gologan Rumunsko | Antoinette Mishchenko Ukrajina | ||
Seniorská skupina | Kim Go vyhrál Korejskou republiku | Vasilij Kotis Ukrajina | Alexej Kovalenko Ukrajina | Luka Okrostsvaridze Gruzie - Rusko | Alexandr Korjakin Rusko | Anna Ulaeva Ukrajina | ||
IX | 2011 | Juniorská skupina | Cao Bolai Čína | Tian Yuanliu Čína | Wang Yinyo Čína Canon Matsuda Japonsko | Kateřina Chomjaková Ukrajina | Alexej Kanke Ukrajina | |
2012 | střední skupina | Alexander Kutuzov Rusko | Konstantin Emeljanov Rusko | Kateřina Chomjaková Ukrajina | Victor Maslov Rusko | Maria Kustas Rusko | Chun Manshan Čína | |
2012 | Seniorská skupina | Alexander Sinčuk Rusko | Nikolaj Medveděv Rusko | Ketevan Chkhartishvili Gruzie | Tatiana Shafran Ukrajina | Pavel Kachnov Ukrajina | Daniil Saenko Ukrajina | |
X | 2013 | Juniorská skupina | Chen Suehun Čína | Yun Tony Siqi Kanada Maria Klymenko Ukrajina | Lu Xingyu Čína | Alexander Malofeev Rusko | Jevgenij Motorenko Ukrajina | |
XI | 2016 | Juniorský
Skupina |
Lao Ruixi Čína | Roman Fedyurko Ukrajina | Dmitrij Semikras Ukrajina | Mykola Miroshničenko Ukrajina | Alisa Zaika Ukrajina | Maria Macievska Ukrajina |
2016 | Střední
Skupina |
Alexej Kanke Ukrajina | George Radevski Srbsko | Chen Wanchuan Čína | Ilja Ovčarenko
Pavlem Krstichem Maria-Desislava Stoycheva | |||
2017 | senior
Skupina |
Kim Junhee
Jižní Korea |
Choni Dmitry
Ukrajina |
Leonov Alexandr
Ukrajina |
Lan Baichao
Čína |
Linnik Denis Bělorusko | Guminyuk Stanislav
Ukrajina | |
XII | 2018 | Juniorský
Skupina |
Terletsky Bogdan
Ukrajina |
Nebaba Anna
Ukrajina |
Shadrina Iris
Bělorusko |
Plešaková Maria-Louise
Ukrajina |
Zholobová Sofie
Ukrajina |
Poon Rai Yu
Austrálie |
2019 | Střední
Skupina |
Ovcharenko Ilja
Ukrajina |
Semikras Dmitrij
Ukrajina |
Zhou Noah
Velká Británie |
Rinaldi Kaitlan
Austrálie |
Xu Shangjun
Čína |
Matsievskaja Maria
Ukrajina |