Tauridská vědecká archivní komise
Tauridská provinční vědecká archivní komise |
město |
Simferopol |
Typ organizace |
regionální výzkumná organizace |
založeno |
24. ledna ( 5. února ) 1887 |
přeměněna |
25. března 1923 |
Mediální soubory na Wikimedia Commons |
Tauridská vědecká archivní komise, Tauridská provinční vědecká archivní komise (TUAK) je organizace místních historiků Krymu , jedna z 39 provinčních vědeckých archivních komisí (GUAK), které existovaly v předrevolučním Rusku a které byly vytvořeny podle předpisů. Výboru ministrů „O zřízení vědeckých archivních komisí a historických archivů“ , schváleného 13. dubna 1884 císařem Alexandrem III . [1] .
Složení komisí bylo vytvořeno na dobrovolném základě, jejich nepostradatelným členem byl guvernér , avšak komise byly vedeny nejen místními úřady, ale také Akademií věd .
Historie
Tauridská vědecká archivní komise byla založena 24. ledna ( 5. února ) 1887 v Simferopolu a sdružovala významné vědce a milovníky krymského starověku, většinu provinční inteligence. Mezi 60 zakládajícími členy komise: guvernér Taurida A. N. Vsevolozhsky , vydavatel novin " Translator-Terdzhiman " I. Gasprinsky , ředitel veřejných škol v provincii Taurida A. N. Dyakonov , rektor teologického semináře I. P. Znamensky , učitel teologie Seminář A V. Ivanov , vojenský náčelník okresu Simferopol A. N. Iljin, inspektor učitelské školy simferopolské tatarské školy I. I. Kazas , učitelé simferopolského mužského gymnázia A. O. Kašpar, F. F. Laškov a A. I. Markevič , samohláska provincie zemstvo V. V. M. Olivaham S. Karaite šlechty V. P. Popov, předseda zemské rady zemstva .KhA. .
Jednou z hlavních forem činnosti GUAC byla otevřená jednání, kde byly vyslechnuty zprávy členů a hostů a byly řešeny organizační záležitosti. Zároveň byly povinné protokoly a sepisovaly se zprávy. Komise shromažďovala informace o starověkých historických památkách, zabývala se ochranou architektonických památek (obnovení Bachčisarajského paláce a mešity v Eski-Sat ), archivů a sestavováním archeologických map . Již na prvním zasedání 30. května 1887 si Tauridská vědecká archivní komise dala za cíl shromáždit nejen archeologické, ale i archeologické památky a zemský sněm poskytl prostory v budově zemského zemstva pro pořádání Archeologické muzeum. Začátek Archeologického muzea (Muzea starožitností) byl položen dary 39 předmětů: starožitné hroty šípů, skleněné korálky, měď, stříbro, zlaté mince Bosporského království, Krymského chanátu, Ruské říše. Navíc muzeum dostalo dubletové materiály z Kerčského muzea [3] . Kromě hlavních úkolů uchování archeologického a archeologického dědictví se komise zabývala studiem minulé turkicky mluvící populace Krymu - Karaitů , Krymských Tatarů a Krymčaků [4] .
Komise zprvu neměla vlastní samostatné prostory, komise spolu s muzeem sídlila v místnostech zemského zastupitelstva (Dolgorukovskaya ul., nyní Karl Liebknecht ul.). V roce 1909 dala Simferopolská městská duma Komisi pokoj na ulici. Jekatěrinská, nyní sv. Karlem Marxem . Zemský sněm zemský rozhodl 18. ledna 1913 zvěčnit 300. výročí dynastie Romanovců vybudováním muzea v Simferopolu, ve kterém by byly umístěny sbírky Muzea starožitností a Přírodovědného muzea. Vedení města navrhlo pro stavbu muzea část Nádražního náměstí před začátkem Dolgorukovské ulice. Finanční prostředky byly přiděleny, ale plány byly přerušeny vypuknutím první světové války v roce 1914. Činnost Tauridské vědecké archivní komise byla financována úřady a také prostřednictvím členských příspěvků, soukromých darů a příjmů z prodeje vlastních publikací.
Komise pravidelně vydávala „Proceedings of the Tauride Scientific Archival Commission“ (ITUAC). Celkem bylo v letech 1887 až 1920 vydáno 57 svazků této publikace, ve kterých bylo publikováno více než 400 vědeckých článků, historických dokumentů a archeologických nálezů [5] .
Tauridská společnost pro historii, archeologii a etnografii
25. března 1923 se TUAK transformovala na Tauridskou společnost historie, archeologie a etnografie (TOIAE). Dne 14. října téhož roku byli na schůzi společnosti na návrh předsedy A. I. Markeviče znovu zvoleni za členy TOIAE všichni bývalí členové TUAK, včetně těch, kteří emigrovali a byli deportováni sovětskou orgány mimo SSSR [6] . V dubnu 1930 N. L. Ernst nahradil A. I. Markeviče ve funkci předsedy TOIAE [7] . 15. ledna 1931 na 113. schůzi společnosti bylo rozhodnuto, že TOIAE se stane součástí nově organizovaného Krymského úřadu místní tradice [8] .
Předsedové komisí
Členové komise
Členové Tauridské vědecké archivní komise
[9] [10] [11]
- Aggeenko, Alexander Naumovich (od roku 1887)
- Ainalov, Dmitrij Vlasevič (od roku 1919)
- Andrusov, Nikolaj Ivanovič (od roku 1919)
- Antonovič, Vladimir Bonifatievich (od roku 1890)
- Arseniev, Vasilij Sergejevič (1829-1915) (od roku 1914)
- Bagalei, Dmitrij Ivanovič (od roku 1890)
- Bay, Joseph de (od roku 1906)
- Bayburtly, Yagya Naji Suleimanovich (od roku 1912)
- Baikov, Alexander Alexandrovič (od roku 1920)
- Bart, Alexander Pavlovich (od roku 1916)
- Bartold, Vasilij Vladimirovič (od roku 1916)
- Berežkov, Michail Nikolajevič (od roku 1893)
- Bertier-Delagard, Alexander Lvovich (od roku 1889)
- Bogdanov, Nikolaj Nikolajevič (státník) (od roku 1916)
- Bodaninsky, Ali Abdurafievich (od roku 1909)
- Bolsunovsky, Karl Vasiljevič (od roku 1914)
- Borozdin, Ilja Nikolajevič (od roku 1915)
- Brandt, Alexander Andreevich (od roku 1916)
- Brauner, Alexander Alexandrovič (od roku 1893)
- Bulgakov, Said Bey (od roku 1912)
- Bulgakov, Sergej Nikolajevič (od roku 1919)
- Bulyubash, Alexander Petrovich (od roku 1887)
- Varneke, Boris Vasilievich (od roku 1919)
- Vernadsky, Vladimir Ivanovič (od roku 1920 ( čestný člen )
- Vernadsky, Georgy Vladimirovich (od roku 1918)
- Veselovský, Nikolaj Ivanovič (od roku 1889)
- Vinberg, Vladimir Karlovich (od roku 1916)
- Vsevolozhsky, Andrey Nikitich (od roku 1887)
- Wolf, Jevgenij Vladimirovič (od roku 1913)
- Gabaev, Georgy Solomonovich (od roku 1913)
- Garshin, Evgeny Michajlovič (od roku 1912)
- Gasprinsky, Ismail (od roku 1887)
- Gelvig, Roman Ivanovič (od roku 1919)
- Geraklitov, Alexander Alexandrovič (od roku 1914)
- Gorodtsov, Vasilij Alekseevič (od roku 1915)
- Goshkevich, Viktor Ivanovič (od roku 1914)
- Grekov, Boris Dmitrievich (od roku 1919)
- Grinevich, Konstantin Eduardovich (od roku 1920)
- Gudziy, Nikolaj Kallinikovič (od roku 1918)
- Danilevich, Vasily Efimovich (od roku 1907)
- Dvoychenko, Pyotr Abramovich (od roku 1913)
- Derevitsky, Alexey Nikolaevich (od roku 1896)
- Derzhavin, Nikolai Sevastyanovich (od roku 1907)
- Derman, Abram Borisovič (od roku 1920)
- Deryuzhinsky, Vladimir Fedorovich (od roku 1919)
- Dimitri (Abashidze) (od roku 1917 ( čestný člen )
- Dovnar-Zapolsky, Mitrofan Viktorovich (od roku 1896)
- Duvan, Semyon Ezrovich (od roku 1913)
- Epanchin, Nikolaj Alekseevič (od roku 1918)
- Žebelev, Sergej Alexandrovič (od roku 1917)
- Zverev, Alexander Michajlovič (od roku 1914)
- Znamensky, John Pavlinovich (od roku 1887)
- Ivanov, Alexander Vasiljevič (duchovní spisovatel) (od roku 1887)
- Ivanov, Vasilij Alexandrovič (starosta) (od roku 1908)
- Ikonnikov, Vladimir Stepanovič (od roku 1917 ( čestný člen )
- Kadlubovsky, Arsenij Petrovič (od roku 1918)
- Kazas, Ilja Iljič (od roku 1887)
- Katanov, Nikolaj Fedorovič (od roku 1909)
- Klepinin, Nikolaj Nikolajevič (od roku 1910)
- Kletnova, Jekatěrina Nikolajevna (od roku 1915)
- Knyazhevich, Nikolai Antoninovich (od roku 1915)
- Kobeko, Dmitrij Fomich (od roku 1916)
- Kondakov, Nikodim Pavlovič (od roku 1891)
- Korolenko, Prokopy Petrovič (od roku 1896)
- Kostsjushko-Valyuzhinich, Karl Kazimirovič (od roku 1887)
- Krestianpol, Pyotr Ignatievich (od roku 1911)
- Krym, Samuil Avraamovich (od roku 1887)
- Krym, Solomon Samoylovich (od roku 1912)
- Kudryavtsev, Pyotr Pavlovich (od roku 1920)
- Kuzněcov, Nikolaj Ivanovič (od roku 1918)
- Kulakovsky, Yulian Andreevich (od roku 1895)
- Kuchuk-Ioannesov, Khristofor Ivanovič (od roku 1910)
- Lappo-Danilevsky, Alexander Sergejevič (od roku 1889)
- Larionov, Ivan Vasiljevič (od roku 1915)
- Latyshev, Vasily Vasilievich (od roku 1891)
- Laškov, Fedor Fedorovič (od roku 1887)
- Leper, Robert Khristianovich (od roku 1911)
- Linničenko, Ivan Andrejevič (od roku 1902)
- Lichačev, Nikolaj Petrovič (od roku 1916)
- Ljubovič, Nikolaj Nikolajevič (od roku 1890)
- Margaritov, Sergei Dmitrievich (od roku 1911)
- Markevich, Alexey Ivanovič (od roku 1889)
- Markevič, Arsenij Ivanovič (od roku 1887 ( čestný člen od roku 1917 )
- Marx, Nikandr Alexandrovič (od roku 1917)
- Marr, Nikolaj Jakovlevič (od roku 1917)
- Marty, Julius Yulievich (od roku 1919)
- Masalsky-Koshuro, Pavel Nikolaevič (od roku 1908)
- Metalnikov, Sergej Ivanovič (od roku 1918)
- Minns, Ellis Howell (od roku 1912)
- Modzalevsky, Boris Lvovich (od roku 1914)
- Mokrzhetsky, Sigismund Alexandrovich (od roku 1896)
- Mufti-Zade, Izmail Murza (od roku 1887)
- Nestroev, Alexey Alekseevich (od roku 1887)
- Nortsov, Alexey Nikolaevich (od roku 1892)
- Obolensky, Vladimir Andreevich (politik) (od roku 1919)
- Ogloblin, Nikolaj Nikolajevič (od roku 1892)
- Olive, William Vilyamovich (od roku 1887)
- Oreshnikov, Alexey Vasilievich (od roku 1889)
- Pavlovsky, Ivan Frantsevich (od roku 1915)
- Pampulov, Samuil Moiseevich (od roku 1887)
- Petukhov, Evgeny Vjačeslavovič (od roku 1919)
- Pečenkin, Nikolaj Michajlovič (od roku 1904)
- Platonov, Sergej Fedorovič (od roku 1902)
- Polonskaya-Vasilenko, Natalia Dmitrievna (od roku 1916)
- Pomjalovský, Ivan Vasilievič
- Popov, Vasilij Pavlovič (generálmajor) (od roku 1887)
- Prozritelev, Grigory Nikolaevich (od roku 1914)
- Repnikov, Nikolaj Ivanovič (od roku 1904)
- Řetovský, Otto Ferdinandovič (od roku 1887)
- Rovinský, Ivan Prokofjevič (od roku 1887)
- Rozov, Vladimir Alekseevich (od roku 1919)
- Rostovtsev, Michail Ivanovič (historik) (od roku 1906)
- Rudakov, Vasilij Egorovič (od roku 1911)
- Savelov, Leonid Michajlovič (od roku 1902)
- Samoilovič, Alexander Nikolajevič (od roku 1912)
- Samokvasov, Dmitrij Jakovlevič (od roku 1911)
- Smirnov, Vasily Dmitrievich (od roku 1888)
- Smirnov, Jakov Ivanovič (vědec) (od roku 1917)
- Smolyaninov, Vladimir Nikolaevič (od roku 1913)
- Sobolevskij, Alexej Ivanovič (od roku 1915)
- Spendiarov, Alexander Afanasevich (od roku 1917)
- Spitsyn, Alexander Andreevich (od roku 1896)
- Steven, Alexander Alexandrovič (od roku 1914)
- Steven, Alexander Khristianovich (od roku 1887)
- Storozhev, Vasilij Nikolajevič (od roku 1896)
- Sultan-Krym-Girey, Nikolaj Alexandrovič (od roku 1887)
- Sulkevich, Matvey Alexandrovich (od roku 1912)
- Tatishchev, Nikita Alekseevich (od roku 1919)
- Trenev, Konstantin Andreevich (od roku 1914)
- Troitsky, Nikolaj Ivanovič (od roku 1909)
- Uspenskij, Fjodor Ivanovič (od roku 1890)
- Falev, Pavel Alexandrovič (od roku 1914)
- Falz-Fein, Friedrich Eduardovich (od roku 1912)
- Farmakovsky, Boris Vladimirovič (od roku 1906)
- Feofan (Bystrov) (od roku 1911)
- Filoněnko, Viktor Iosifovič (od roku 1915)
- Cvetajev, Dmitrij Vladimirovič (od roku 1914)
- Černov, Sergej Nikolajevič (od roku 1922)
- Shapshal, Seraya Markovich (od roku 1912)
- Šachmatov, Alexej Alexandrovič (od roku 1915)
- Sheremetev, Sergei Dmitrievich (od roku 1904)
- Shkorpil, Vladislav Vjačeslavovič (od 17. listopadu 1903) [12]
- Schmitt, Fedor Ivanovič (od roku 1918)
- Shmurlo, Jevgenij Francevič (od roku 1890)
- Stern, Ernst Romanovich (od roku 1899)
- Eck, Eduard Vladimirovič (od roku 1912)
- Ernst, Nikolaj Lvovič (od roku 1919)
- Yavornitsky, Dmitrij Ivanovič (od roku 1913)
- Yakhontov, Stepan Dmitrievich (od roku 1914)
- Yashurzhinsky, Khrisanf Petrovich (od roku 1887)
Poznámky
- ↑ Komarova I. I. Tauridská provinční vědecká archivní komise . Adresář vědeckých společností Ruska (2005 - 2019). Získáno 20. března 2009. Archivováno z originálu 26. září 2019. (neurčitý)
- ↑ Filimonov, 2004 , str. 10-11.
- ↑ V roce 1909 byly materiály z archeologického muzea Simferopolského mužského gymnázia převezeny do Muzea starožitností k uložení. V období 1909-1914 byly nejvýznamnější příspěvky do muzea od A. I. Markeviče, A. Ya. Gidaleviče, P. A. Dvoyčenka, V. V. Shkorpila , G. S. Gabaeva, N. E. Slavinského, E. Kesslera, A. L. Berthier-Delagarda a dalších muzejní sbírka čítala více než 5000 položek: kameny a desky s kříži a nápisy, kamenné ženy, amfory, nástroje z doby kamenné a bronzové, dopisy krymských chánů a murzů, tureckých sultánů, alba s pohledy na stará krymská města a pevnosti , staré rytiny a mapy, numismatická sbírka, portréty významných místních osobností, pozůstatky starověkých odvodňovacích staveb, tatarské ruční dělo, kopie ze slavné vázy Chertomlyk, věci z vykopávek Kerch, Chersonesos, Neapolis, kamenné dělové koule a křesadlové zbraně, Suvorovova kempinková židle.
- ↑ Prochorov D. A. Aktivity TUAK-TOIAE ve studiu historie, etnokulturních a konfesních tradic Krymských Karaitů (1887–1930) Historické dědictví Krymu. 2007. č. 19 (nepřístupný odkaz)
- ↑ Novinky Tauridské vědecké archivní komise . BIBLIOTHECA CHERSONESSITANA . Získáno 10. prosince 2020. Archivováno z originálu dne 23. března 2012. (neurčitý)
- ↑ Filimonov, 2004 , str. patnáct.
- ↑ Filimonov, 2004 , str. 298.
- ↑ Filimonov, 2004 , str. 23.
- ↑ Filimonov, 2004 , str. 17-20.
- ↑ Zápis z otevření Tauridské vědecké archivní komise v Simferopolu dne 24. ledna 1887 // Sborník Tauridské vědecké archivní komise / ed. F. Laškov . - Simferopol: Tisk M. B. Karského, 1897. - č. 1. - S. 11-12.
- ↑ Pracovníci Tauridské vědecké archivní komise . - In: Příloha // Sborník Tauridské vědecké archivní komise. - Simferopol, 1920. - č. 57. - S. 76-82.
- ↑ Nepomniachtchi, Andrej Anatoljevič . Muzejní podnikání na Krymu a jeho horníci (XIX - začátek XX století): Bio-bibliografický výzkum. - Simferopol: Národní univerzita Taurida. V. I. Vernadsky, 2000. - 360 s.
Literatura
- Filimonov S. B. Strážci historické paměti Krymu: O dědictví Tauridské vědecké archivní komise a Tauridské společnosti pro historii, archeologii a etnografii (1887-1931). - 2. vyd., přepracováno. a doplňkové - Simferopol: ChernomorPRESS, 2004. - 316 s. — ISBN 966-572-604-8 .
Odkazy
Slovníky a encyklopedie |
|
---|