Vulkanoidy

Vulkanoidy  jsou hypotetické asteroidy , které mohou obíhat v dynamicky stabilní zóně mezi 0,08 a 0,21 AU . e. ze Slunce , to jest uvnitř oběžné dráhy Merkuru . Název pochází z hypotetické planety Vulcan , kterou astronomové 19. století neúspěšně hledali, aby vysvětlili nadměrný posun v perihéliu Merkuru . Následně se ukázalo, že anomální dráha Merkuru je efekt, který vysvětluje obecná teorie relativity , v důsledku čehož není potřeba hypotéza o existenci Vulkánu.

Vulkanoidy dosud nebyly objeveny, a to navzdory četným pátráním pomocí pozemních dalekohledů a nedávným pátráním NASA pomocí vysokohorských letadel F/A-18 a suborbitálních raket Black Brant . Hledání bylo extrémně obtížné kvůli jasu Slunce. Pokud existují vulkanoidy, předpokládá se, že jejich průměr nepřesahuje 5,7 km kvůli předpokládanému albedu , protože větší objekty by byly objeveny dříve [1] .

Přesto se věří, že vulkanoidy mohou existovat, protože oblast hledání je gravitačně stabilní. Navíc krátery na povrchu Merkuru mohou znamenat, že vulkanoidy pravděpodobně existovaly v nejranější fázi formování sluneční soustavy . Budoucí pátrání po vulkanoidech bude s největší pravděpodobností využívat malé vesmírné dalekohledy schopné pozorovat blízké sluneční oblasti.

Viz také

Poznámky

  1. Hledání vulkanoidů pomocí STEREO Heliospheric  Imager

Odkazy