Astronomický objekt

Výběr z astronomických objektů

Astronomický objekt nebo nebeské těleso  je přirozené fyzické tělo, sdružení nebo struktura, kterou moderní věda definuje jako umístěnou v pozorovatelném vesmíru [1] . Pojem "astronomický objekt" se často používá zaměnitelně s pojmem "nebeské těleso". „Nebeské těleso“ je zpravidla samostatná, sjednocená struktura vázaná gravitací (a někdy i elektromagnetismem ). Například: asteroidy , satelity , planety a hvězdy . "Astronomické objekty" - gravitačně vázané struktury několika těles, reprezentovaných hvězdokupami , mlhovinami a galaxiemi. Je zvláštní, že kometu lze popsat jako těleso - vzhledem k jádru, sestávající z ledu a prachu, a jako objekt - vzhledem k jádru s komou a "ocasem".

Ve Vesmíru je jasně vysledována hierarchická struktura [2] . V kosmologických vzdálenostech můžeme pozorovat galaxie a trpasličí galaxie nejrůznějších velikostí a tvarů. Galaxie jsou organizovány do skupin a shluků, dále do superkup , které leží podél velkých vláken mezi prakticky prázdnými dutinami a tvoří to, co nazýváme „ pozorovatelný vesmír[3] . Galaxie a trpasličí galaxie mají mnoho morfologických variací, přičemž tvar je určen jejich formací a evoluční historií, stejně jako interakcemi s jinými galaxiemi [4] . V závislosti na morfologickém typu může mít galaxie několik strukturálních složek, včetně spirálních ramen, halo a jádra. V jádru většiny galaxií jsou podle moderních koncepcí supermasivní černé díry , které s největší pravděpodobností vedou ke vzniku aktivních jader . Galaxie mohou mít satelity ve formě trpasličích galaxií a kulových hvězdokup .

Jednotlivé části galaxie jsou tvořeny z plynu a prachu shromážděných gravitací hierarchickým způsobem. Na této úrovni jsou nejběžnějšími objekty hvězdy, které se obvykle shromažďují do shluků, které se tvoří v oblastech vzniku hvězd [5] . Obrovská rozmanitost hvězd je dána hmotností, složením a současným vývojovým stupněm. Hvězdy se mohou spojovat do hvězdných systémů, skládajících se z několika složek, které se točí kolem sebe nebo kolem středu hmoty. Planetární systémy a malá tělesa, jako jsou asteroidy, komety a fragmentové disky, vznikají akrečními procesy v protoplanetárním disku obklopujícím novorozené hvězdy.

Různorodost hvězd dokonale demonstruje tzv. Hertzsprung-Russellův diagram  - graf absolutní svítivosti hvězd v závislosti na teplotě povrchu. Každá hvězda sleduje svou vlastní evoluční cestu podél tohoto diagramu. Za určitých podmínek se hvězda v průběhu svého vývoje může stát proměnnou a měnit svou jasnost ve viditelném i jiném rozsahu elektromagnetického spektra [6] . V závislosti na počáteční hmotnosti a přítomnosti nebo nepřítomnosti hvězdného společníka se hvězda nakonec stane kompaktním objektem ; bílý trpaslík , neutronová hvězda nebo černá díra .

Astronomické objekty

Tělesa sluneční soustavy Vesmír
Jednotlivé objekty Systémy měřítkové struktury
Sluneční Soustava planety trpasličí planety Drobné planety exoplanety hnědé trpaslíky Hvězdy (viz část níže) Podle Luminosity / Evolution kompaktní hvězda Podle zvláštnosti Proměnné (podle typu) Podle spektrálního typu
 • O (modrá)
 • B (bílo-modrá)
 • A (bílá)
 • F (žluto-bílá)
 • G (žlutá)
 • K (oranžová)
 • M (červená)
 • S (červená zirkonie)
Systémy dvojité hvězdy Hvězdné skupiny galaxií Pohony a prostor mlhoviny Kosmologické váhy

Viz také

Poznámky

 1. Task Group on Astronomical Designations od IAU Commission 5. Pojmenování astronomických objektů . Mezinárodní astronomická unie (IAU) (duben 2008). Získáno 4. července 2010. Archivováno z originálu dne 2. srpna 2010.
 2. Narlikar, Jayant V. Prvky kosmologie . - Universities Press, 1996. - ISBN 81-7371-043-0 .
 3. Smolin, Lee. Život kosmu  (anglicky) . - Oxford University Press , 1998. - S.  35 . — ISBN 0-19-512664-5 .
 4. Buta, Ronald James; Corwin, Harold G.; Odewahn, Stephen C. Atlas galaxií de Vaucouleurs . - Cambridge University Press , 2007. - S.  301 . - ISBN 0-521-82048-0 .
 5. Elmegreen, Bruce G. (leden 2010). „Povaha a výživa hvězdokup“. Hvězdokupy: základní galaktické stavební kameny v čase a prostoru, Sborník Mezinárodní astronomické unie, Symposium IAU . 266 . str. 3-13. Bibcode : 2010IAUS..266....3E . DOI : 10.1017/S1743921309990809 .
 6. Hansen, Carl J.; Kawaler, Steven D.; Trimble, Virginie. Interiéry hvězd: fyzikální principy, struktura a evoluce  (anglicky) . — 2. - Springer, 2004. - S.  86 . - (Knihovna astronomie a astrofyziky). - ISBN 0-387-20089-4 .

Odkazy