Phaeton (planeta)

Phaeton neboli Olbersova planeta je hypotetická planeta , která dříve existovala mezi Marsem a Jupiterem a poté se rozpadla a vytvořila pás asteroidů [1] .

Historie hledání

V 18. století astronomové Titius a Bode zjistili, že vzdálenosti tehdy známých planet od Slunce se řídí zákonem geometrického postupu (tento vzorec se nazýval Titius-Bodeovo pravidlo ). V této sekvenci však bylo jedno „neobsazené“ místo – žádná planeta, která by se měla nacházet mezi Marsem a Jupiterem, se ve vzdálenosti asi 2,8 astronomických jednotek od Slunce nenacházela.

V roce 1781 byl objeven Uran ve vzdálenosti téměř přesně stejné, jakou předpovídalo Titius-Bodeovo pravidlo. Poté začalo pátrání po zmizelé planetě. Za tímto účelem byla vytvořena skupina 24 astronomů, která se v tisku stala známou jako „Sky Police Detachment“. V roce 1801 italský astronom Giuseppe Piazzi skutečně objevil trpasličí planetu na správné dráze ( Ceres ), ale ukázalo se, že je velmi malá. V roce 1802 objevil Heinrich Olbers na blízké oběžné dráze další asteroid ( Pallas ).

Poté Olbers navrhl, že tyto malé planety jsou fragmenty již existující velké planety. Vzhledem k tomu, že úlomky planety musí podle zákonů nebeské mechaniky projít bodem, kde se planeta rozpadla, Olbers po provedení výpočtů navrhl, kde by se daly hledat nové asteroidy. V roce 1804 byla Juno objevena na místě, které předpověděl , av roce 1807 sám Olbers objevil Vestu . Později byl objeven celý pás asteroidů , který se nachází právě tam, kde měla být hypotetická planeta.

Ve 20. století byla rozšířena představa (spíše v kontextu fantasy a literatury než ve vědeckých kruzích), že planeta byla zničena silnou gravitací Jupitera nebo v důsledku nějaké jiné katastrofy. Novější výzkumy tuto hypotézu vyvracejí. Celková hmotnost pásu asteroidů je pouze 4 % hmotnosti Měsíce , tedy asi 0,05 % hmotnosti Země . Moderní pohled na problém je, že Phaethon nebyl zničen, ale zpočátku nemohl vzniknout, protože v této oblasti je kvůli silným gravitačním poruchám nemožný vznik velkých planet. Navíc výrazné rozdíly v chemickém složení planetek také vylučují možnost jejich původu z jednoho tělesa [2] .

Také v historii pátrání po Phaethonu je logické opomenutí: vědci byli dlouho odpuzováni myšlenkou, že dráha, na které by se mělo vesmírné těleso nacházet, je prázdná. Ale to není pravda: toto místo na oběžné dráze zabírá trpasličí planeta Ceres , která má průměrný průměr 927 km. Titius-Bodeovo pravidlo nereguluje velikosti vesmírných těles v pořádku. Můžeme tedy dojít k závěru, že zpočátku v sérii nebyla žádná mezera.

V kultuře

V roce 1972 vytvořil režisér Vasilij Livanov krátkou vědeckou a mytologickou kreslenou hypotézu " Faeton - syn slunce ", založenou na částečně mylných, částečně hypotetických představách o této planetě té doby.

V karikatuře se zábavnou formou prolíná několik dějových linií: legenda starých Řeků o Phaethonovi , letu astronautů vzdálené budoucnosti na obří vesmírné lodi „Phaeton-1“ k největšímu objektu pásu asteroidů – Ceres , moderní mýty ufologů o návštěvě mimozemšťanů (možná obyvatel Phaethonu) starověké Země v době kamenné .

V roce 1974 vyšel román Alexandra KazantsevaFaetové “. Vypráví o inteligentních obyvatelích Phaethonu, jejich zničení jejich planety v důsledku atomové války a osídlení Země přeživšími lidmi z Phaethonu.

Ve sci-fi filmu Orion's Loop z roku 1980 se astronauti z kosmické lodi Phaeton při průzkumu anomálie na okraji sluneční soustavy dostanou do kontaktu s posly z neznámé mimozemské civilizace, která žila na Phaetonu.

V roce 1982 vyšel sci-fi román Phaeton od Michaila Černolusského . Náhodní spolucestující vracející se z jihu se ocitnou v paralelním prostoru a setkají se s tajemnou faetskou civilizací.

Viz také

Poznámky

  1. Bratranec S. Kam se poděl Phaeton? Archivní kopie ze dne 27. dubna 2017 na Wayback Machine // Russian Space, 2010, No. 2.
  2. Masetti, M.; a Mukai, K. Původ pásu asteroidů . NASA Goddard Spaceflight Center (1. prosince 2005). Získáno 25. dubna 2007. Archivováno z originálu 24. ledna 2012.