Dione (satelit)

Dione
Satelit Saturnu
Objevitel Giovanni Cassini
datum otevření 21. března 1684
Orbitální charakteristiky
Hlavní osa 377,4 tisíc km (poloměr)
Excentricita 0,0022 (téměř kruhové)
Období oběhu 2,77 dne
Orbitální sklon 0,019° (k rovníku Saturnu)
fyzikální vlastnosti
Průměr 1123,4 km
Hmotnost 1,095 452⋅10 21 kg
Hustota 1,4757 g/cm³
Hlasitost 731,684 milionů km³
Gravitační zrychlení 0,231 m/s²
Perioda rotace kolem osy synchronizované
Albedo 0,55
Zdánlivá velikost 10.4
Povrchová teplota 87 K (-186 °C)
Atmosféra stopy kyslíku
 Mediální soubory na Wikimedia Commons
Informace ve Wikidatech  ?

Dione ( starořecky Διώνη , lat.  Dione ), nebo Saturn IV  , je čtvrtý největší satelit Saturnu a čtvrtý z hlediska vzdálenosti od planety mezi sedmi největšími satelity posledně jmenovaného [comm. 1] . Je to patnáctý největší a nejhmotnější satelit ve sluneční soustavě [comm. 2] .

Má dva koorbitální satelity - Helena a Polidevka .

Historie objevu a název

Dione objevil Giovanni Cassini v roce 1684 . Na počest francouzského krále Ludvíka XIV . pojmenoval 4 jím objevené satelity Saturnu „Hvězdy Ludvíka“ ( lat. Sidera Lodoicea ) . Astronomové dlouho odkazovali na Dione jako na „čtvrtý satelit Saturnu“ ( Saturn IV ).

Moderní název satelitu navrhl John Herschel (syn Williama Herschela ) v roce 1847 . Předložil myšlenku [1] pojmenovat sedm satelitů Saturnu známých v té době jmény titánů  - bratrů a sester Kronosů (obdoba Saturna v řecké mytologii ).

Fyzikální vlastnosti

Dione je velmi podobný dalšímu satelitu Saturnu- Rhea . Obě tělesa mají podobné složení, albedo a povrchové vlastnosti. Oba satelity mají výrazně odlišné přední a zadní polokoule (takové rozdělení je způsobeno tím, že satelity jsou vždy na jedné straně otočeny k Saturnu a jedna z polokoulí se „kouká“ ve směru oběžné dráhy satelitu).

Dione tvoří převážně vodní led s výraznou příměsí hornin ve vnitřních vrstvách (soudě dle hustoty satelitu).

Přední polokoule Dione je silně pokryta krátery a má jednotný jas. Zadní polokoule obsahuje tmavé oblasti a také síť tenkých světlých pruhů, což jsou ledové hřebeny a útesy. Podle Cassini jsou některé z nich vysoké několik set metrů. Krátery prochází řada pásů, což naznačuje pozdější vzhled útesů. Dříve se věřilo, že světelné pruhy byly způsobeny kryovulkanismem , ale ukázalo se, že tomu tak není.

Dion má silně a slabě kráterované oblasti. Mnoho oblastí s největšími krátery se nachází na zadní polokouli Měsíce, zatímco na přední polokouli se očekává největší bombardování meteority. Možná jednou byla Dione nasazena v důsledku dopadu velkého nebeského tělesa . Soudě podle množství velkých kráterů na Dionu k takovému zvratu mohlo dojít opakovaně. Jeho současná orientace však existuje již miliardy let, o čemž svědčí vysoký výskyt kráterů a světlá barva přední polokoule.

Na Dionu nemají krátery tak vysoké stěny a centrální kopce jako na Měsíci a Merkuru . Zřejmě kvůli plasticitě ledu jsou detaily reliéfu vyhlazeny v geologicky významných časových obdobích (podobné procesy probíhají také na Callisto ).

Dione má řídkou atmosféru [2] obsahující ionty kyslíku s hustotou přibližně jeden iont na 11 cm 3 .

V květnu 2013, na základě dat z Cassini, NASA Jet Propulsion Laboratory navrhla, že pod povrchem Dione mohl nebo kdysi byl oceán [3] [4] .

Galerie

Komentáře

  1. Sedm největších měsíců Saturnu (v pořadí podle vzdálenosti od planety): Mimas , Enceladus , Tethys , Dione, Rhea , Titan a Iapetus . Jiné známé satelity jsou mnohem menší co do velikosti a hmotnosti.
  2. Vzhledem k měsíci trpasličí planety Pluta , Charonu . Čtrnáct satelitů hmotnějších než Dione (v pořadí klesající hmotnosti): Ganymede, Titan, Callisto, Io, Luna, Europa, Triton, Titania, Oberon, Rhea, Iapetus, Charon, Ariel, Umbriel.

Poznámky

  1. Lassell W. Pozorování satelitů Saturnu  // Monthly Notices of the Royal Astronomical Society  . - Oxford University Press , 1848. - Sv. 8 . — S. 42 . - .
  2. SpaceJournal: Dion má kyslíkovou atmosféru . Získáno 3. března 2012. Archivováno z originálu 22. března 2012.
  3. Cassini možná našla oceán na Saturnově měsíci Dione . Získáno 30. 5. 2013. Archivováno z originálu 10. 6. 2013.
  4. N. P. Hammonda, C. B. Phillipsa, F. Nimmoc, S. A. Kattenhornd. Ohyb na Dione: Zkoumání podpovrchové struktury a tepelné  historie  // Icarus . - 189 Bernardo Avenue, Mountain View, CA 94043, Spojené státy americké: Elsevier , 2013. - doi : 10.1016/j.icarus.2012.12.021 .

Odkazy