Malá tělesa sluneční soustavy

Malé těleso sluneční soustavy  je termín zavedený Mezinárodní astronomickou unií v roce 2006 [1]  pro označení objektů ve sluneční soustavě , které nejsou ani planetami , ani trpasličími planetami , ani jejich satelity:

Všechny ostatní objekty obíhající kolem Slunce, s výjimkou satelitů, by měly být klasifikovány jako „malá tělesa sluneční soustavy“... V současné době jejich seznam zahrnuje většinu asteroidů ve sluneční soustavě, většinu transneptunských objektů (TNO), stejně jako komety a jiná malá tělesa [1] .

V současné době není jasné, zda bude pro malá tělesa Sluneční soustavy vylosován spodní limit velikosti nebo zda k nim budou přiřazeny nějaké objekty do úrovně meteoroidů .

Přirozené satelity se obecně od malých těles sluneční soustavy liší pouze svými oběžnými drahami : neobíhají kolem Slunce , ale kolem jiných objektů ve sluneční soustavě. Velké satelity se vyznačují také tím, že jsou v hydrostatické rovnováze (v důsledku čehož mají kulatý tvar).

Některá z největších malých těles ve Sluneční soustavě mohou být překlasifikována na trpasličí planety , pokud další výzkum odhalí, že jsou v hydrostatické rovnováze.

Dráhy velké většiny malých těles ve sluneční soustavě se nacházejí ve dvou odlišných oblastech nazývaných pás asteroidů a Kuiperův pás . Tyto dva pásy mají nepravidelnosti způsobené poruchami z velkých planet (zejména Jupiter a Neptun ) a mají rozmazané hranice. Další oblasti sluneční soustavy také obsahují malá tělesa, ale v mnohem nižších koncentracích. Patří mezi ně blízkozemní asteroidy , kentauři , komety , rozptýlené diskové objekty .

Nejmenší makroskopická tělesa obíhající kolem Slunce se nazývají meteoroidy . Existují ještě menší objekty, jako je meziplanetární prach , částice slunečního větru a volné atomy vodíku . Definice objektu v blízkosti Země klasifikuje objekty do průměru 50 m jako meteoroidy. Royal Astronomical Society předložila novou definici, že meteoroidy mají průměr od 0,1 mm do 10 m. Menší částice by označovaly meziplanetární prach , molekuly plynu a jednotlivé atomy.

Viz také

Poznámky

  1. 1 2 Tisková zpráva - IAU0603: Valné shromáždění IAU 2006: Výsledek hlasování v rezoluci IAU Archivováno 18. prosince 2014.  (anglicky) -  Tisková zpráva IAU 24. srpna 2006

Odkazy