Hypotéza o pátém plynném obru

Hypotéza pátého plynného obra  je pokusem vysvětlit zjevné nesrovnalosti v moderní teorii vzniku sluneční soustavy zavedením pátého plynného obra do modelu jeho vzniku . Vývoj modelu Nice .

Podstata problému

Poté, co američtí vědci modelovali vývoj planetárních drah v době vzniku sluneční soustavy , ukázalo se, že Jupiter byl od Slunce v mnohem větší vzdálenosti, než je tomu nyní. Plynný obr se mohl přiblížit pouze vytlačením malých těles ze systému. Tento scénář by vedl ke srážce Země s Marsem nebo Venuší . Jupiter by se mohl pohybovat jiným způsobem (skokem), současně vytlačovat ze soustavy Uran nebo Neptun [1] .

Žádná z možností nemůže vysvětlit všechna fakta. Pokud předpokládáme, že v době vzniku Sluneční soustavy nebyly čtyři, ale pět plynných planet, pak vše zapadá do sebe. Právě tento obr byl vytlačen Jupiterem, takže se buď přesunul na velmi vzdálenou dráhu, nebo skončil mimo sluneční soustavu. Dalším nepřímým důkazem této hypotézy je nedávný objev deseti osiřelých planet , který ukazuje, že vytlačování planet ze systému je běžná věc [2] .

Podle modelu astronoma Davida Nesvorného z Southwestern Research Institute v Boulderu ( Colorado , USA ) vytlačila před 4 miliardami let pátá obří planeta silou své gravitace Neptun z jeho tehdejší oběžné dráhy poblíž Jupiteru a Saturnu. do nového místa na samém okraji sluneční soustavy, za Uranem. Během této Neptunovy odysey byly gravitační síly vyvrženy ze svých oběžných drah menší planety, které pak vytvořily jádro současného Kuiperova pásu . Samotná pátá obří planeta byla podle modelu Nesvorna navždy vyvržena ze sluneční soustavy [3] .

Viz také

Poznámky

  1. Nalezeny stopy ztraceného obra sluneční soustavy (nepřístupný odkaz) . Získáno 27. března 2013. Archivováno z originálu 5. března 2016. 
  2. Astronomové objevili deset volných planet (nepřístupný odkaz) . Získáno 27. března 2013. Archivováno z originálu 8. května 2013. 
  3. Nola Taylorová . Naše raná sluneční soustava mohla být domovem páté obří planety. Aug. 11, 2015 . Získáno 13. listopadu 2016. Archivováno z originálu 13. listopadu 2016.

Odkazy