Klasický objekt Kuiperova pásu

Klasický objekt Kuiperova pásu nebo cubewano ( anglicky  cubewano ) je objekt Kuiperova pásu , jehož dráha se nachází za dráhou Neptunu a není ve výrazné orbitální rezonanci s touto planetou . Polohlavní osa oběžné dráhy klasických objektů Kuiperova pásu je v rozmezí 40–50 AU . e. a na rozdíl od Pluta neprotínají oběžnou dráhu Neptunu.

Název "kyubivano" byl vytvořen z indexu prvního objeveného transneptunského objektu , kromě Pluta a Charona , - (15760) 1992 QB 1 ("QB 1 " se vyslovuje "kew-bi-one").

Nejznámější objekty, které byly identifikovány jako kyuubivano, jsou:

Trpasličí planeta (136108) Haumea byla původně klasifikována jako cubewano [1] , ale později byla z tohoto seznamu odstraněna [2] .

Orbity

Dráhy většiny cubewanos jsou ve svých charakteristikách mezilehlé mezi orbitální rezonancí 2:3 s Neptunem, charakteristickou pro plutina , a rezonancí 1:2. Typický Cubiwano, Quaoar , má téměř kruhovou dráhu blízko k rovině ekliptiky . Na druhou stranu Plutinos se pohybují po excentričtějších drahách, některé z nich v perihéliu jsou blíže Slunci než Neptun.

Většina objektů (tzv. „studená populace“) má malé úhly sklonu a blízko kruhovým drahám. Menší část („horká populace“) se vyznačuje velkými sklony a oběžnými drahami s velkou excentricitou [3] .

Podle výsledků projektu Ecliptic Deep Survey existuje následující rozložení těchto dvou populací: jedna s průměrným sklonem 4,6° (nazývaná Central ) a druhá se sklony dosahujícími a přesahujícími 30° ( Halo ) [4] .

Distribuce

Naprostá většina objektů Kuiperova pásu (více než dvě třetiny) má sklon menší než 5° a excentricitu menší než 0,1. Hlavní poloosy jejich drah gravitují ke středu hlavního mraku; pravděpodobně byly malé objekty nacházející se blízko hranice rezonancí buď zachyceny v rezonanci, nebo se jejich dráhy změnily vlivem gravitace Neptunu.

Populace „horkých“ a „studených“ se nápadně liší: více než 30 % všech cubewanů má nízké úhly sklonu a oběžné dráhy blízké kruhové. Parametry oběžných drah plutina jsou rozloženy rovnoměrněji, excentricity mají lokální maximum v rozmezí 0,15–0,2 a malé sklony 5–10°. Viz také srovnání s rozptýlenými objekty na disku .

Porovnáme-li excentricity oběžných drah cubevanos a plutinos, můžeme vidět, že cubewanos tvoří hladký „mrak“ za oběžnou dráhou Neptuna, zatímco plutinos se přibližují nebo dokonce křižují dráhu Neptuna. Při porovnávání sklonů oběžných drah lze „horké“ cubewanos snadno identifikovat podle vysokých sklonů, zatímco sklony orbity plutina jsou typicky menší než 20°.

Budoucí formální definice

Zatím neexistuje žádná oficiální definice pro termíny „cubiwano“ nebo „klasický objekt Kuiperova pásu“. Tyto termíny se však běžně používají k označení objektů bez významných neptunských poruch, čímž se oddělují objekty Kuiperova pásu v orbitální rezonanci s Neptunem ( rezonanční transneptunské objekty ). Kromě toho existují důkazy, že Kuiperův pás má vnější hranici, protože je zde jasný nedostatek objektů s nízkými sklony oběžných drah za 47-49 AU . e. , která byla předpokládána již v roce 1998 a byla potvrzena novými údaji v roce 2001 [5] . V důsledku toho je tradiční používání těchto termínů založeno na velikosti hlavní poloosy oběžné dráhy a vztahuje se k objektům umístěným mezi oběžnámi s poměrem rezonance 2:3 a 1:2, tedy mezi 39,4. a 47,8 AU. e. (bez samotných hranic a malého počtu objektů mezi nimi) [3] .

Takové definice však nejsou dostatečně přesné: zejména hranice mezi klasickými objekty Kuiperova pásu a rozptýlenými diskovými objekty zůstává rozmazaná. Nová klasifikace navržená JL Elliotem et al místo toho používá formální kritéria založená na středních orbitálních parametrech. Jednodušeji, definice zahrnuje pouze ty objekty, které nikdy nepřekročí oběžnou dráhu Neptunu. Podle této definice je objekt klasickým objektem Kuiperova pásu, pokud:

Tato definice se poprvé objevila v Deep Ecliptic Survey [4] a zdá se, že ji přijímá většina současných publikací [6] .

Rodiny

Byla identifikována první rodina fragmentů, tedy skupina předmětů, které pravděpodobně bývaly jedním tělem. Zahrnuje Haumea , její měsíce, 2002 TX 300 a čtyři menší tělesa [7] . Objekty se nejen pohybují po podobných drahách, ale mají také podobné fyzikální vlastnosti. Na rozdíl od mnoha jiných objektů Kuiperova pásu obsahuje jejich povrch velké množství vodního ledu a obsahuje velmi málo nebo žádné tholiny . Závěr o složení povrchu je učiněn na základě jejich neutrální (na rozdíl od červené) barvy a silné absorpce při vlnových délkách 1,5 a 2 μm v infračerveném spektru [8] .

Poznámky

  1. MPEC 2006-X45 : DISTANT MINOR PLANETS (2006 DEC. 21.0 TT) Archivováno 25. května 2014 ve Wayback Machine // IAU Minor Planet Center 
  2. MPEC 2010-B62 : DISTANT MINOR PLANETS (2010 ÚNORA 13.0 TT) Archivováno 8. listopadu 2014 ve Wayback Machine // IAU Minor Planet Center 
  3. 1 2 D. Jewitt , A. Delsanti Aktualizace Sluneční soustavy za planetami ve sluneční soustavě: Aktuální a aktuální přehledy ve vědách o sluneční soustavě , Springer-Praxis Ed., ISBN 3-540-26056-0 (2006). Předtisk článku (pdf) Archivováno 29. ledna 2007 na Wayback Machine
  4. 1 2 JL Elliot, SD Kern, KB Clancy, AAS Gulbis, RL Millis, Mark Buie, LH Wasserman, EI Chiang, AB Jordan, DE Trilling a KJ Meech The Deep Ecliptic Survey: Hledání objektů Kuiperova pásu a kentaurů. II. Dynamická klasifikace, rovina Kuiperova pásu a základní populace. The Astronomical Journal, 129 (2006), pp. předtisk Archivováno z originálu 23. srpna 2006.
  5. Chadwick A. Trujillo a Michael E. Brown The Radial Distribution of the Kuiper Belt , The Astrophysical Journal, 554 (2001), str. L95-L98 pdf Archivováno 19. září 2006.
  6. E. Chiang, Y. Lithwick, M. Buie, W. Grundy, M. Holman Stručná historie transneptunského prostoru. objeví se v Protostars and Planets V (srpen 2006) Finální předtisk na arXiv Archivováno 26. července 2020 na Wayback Machine
  7. Čtyři nejjasnější objekty z rodiny jsou vyznačeny na diagramech uvnitř kruhu představujícího Haumea.
  8. Michael E. Brown, Kristina M. Barkume, Darin Ragozzine & Emily L. Schaller, Kolizní rodina ledových objektů v Kuiperově pásu , Nature, 446 , (březen 2007), s. 294-296.

Odkazy